Start Aktualności Dbaj o higienę, WZW A w natarciu

Dbaj o higienę, WZW A w natarciu

DLA PACJENTÓW | 18 październik 2017

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Michigan przeprowadzili badanie, które wykazało, że aż 15 proc. mężczyzn i 7 proc. kobiet w ogóle nie myje rąk po wyjściu z toalety.

W 2016 r. odnotowano w Polsce 35 przypadków zakażenia żółtaczką pokarmową, czyli WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A). W 2017 r. do końca września ujawniono 1685 przypadków choroby brudnych rąk, bo tak też nazywana jest żółtaczka pokarmowa. W aptekach i hurtowniach zaczyna brakować szczepione – alarmują media.

Na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej podano:

„Wirusowe zapalenie wątroby typu A (wzw A) to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HAV (Hepatitis A Virus), który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, tj. temperatura, substancje chemiczne.

Ludzie są jedynym rezerwuarem wirusa wywołującego WZW A, który przenoszony jest głównie drogą pokarmową. Do zakażenia może dojść przez:
• kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nie umyte po wyjściu z toalety ręce),
• poprzez spożycie skażonego pożywienia (np. nie umytych owoców) i skażonej wody.

U osób dorosłych częstym objawem zakażenia HAV jest żółtaczka, której towarzyszą objawy ogólne, tj. gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty. Objawy te pojawiają się 2–7 tygodni od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni. U około 15% pacjentów objawy nawracają lub trwają ciągle nawet przez okres 6–9 miesięcy. U dzieci ponad 90% przypadków zakażenia tym wirusem przebiega bez objawów lub z objawami niespecyficznymi, bez żółtaczki. Osoby zakażone HAV są zakaźne nawet w okresie 2 tygodni przed pojawieniem się u nich pierwszych objawów i około tygodnia (czasem więcej) po ich ustąpieniu...”

W Polsce najwyższa zachorowalność na tę chorobę dotyczyła okresu przed 1978 r., kiedy średnia roczna liczba zachorowań na WZW A wynosiła do 58 tys., z najwyższą zapadalnością u osób w wieku 7-9 lat. Natomiast w latach 1979-1997 występowały epidemie wyrównawcze, z zachorowaniami przebiegającymi ciężej, w większości u dzieci w wieku 10-14 lat.

A teraz?

„Gazeta Wyborcza” informuje, że ze względu na wzrost liczby chorych, na Śląsku brakuje już miejsc na oddziałach zakaźnych. Z kolei Sanepid ostrzega przed brakiem szczepionek. Dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, kierowniczka Zakładu Epidemiologicznego w Państwowym Zakładzie Higieny tłumaczy w rozmowie z gazetą, że w porównaniu z medianą z lat 2009-2016 odnotowywany jest już aż 32-krotny wzrost.

Jak ustrzec się żółtaczki pokarmowej? Są szczepienia profilaktyczne. I jest profilaktyka jako taka. A sprowadza się ona do jednego: należy myć ręce, najważniejsza jest higiena.

Mycie rąk może zmniejszyć o połowę liczbę chorób biegunkowych i o blisko 30 proc. liczbę zakażeń dróg oddechowych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 69 proc. zakażeń przewodu pokarmowego było skutkiem przenoszenia zarazków poprzez zanieczyszczone ręce i powierzchnie.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Od uczniów i nauczycieli z ZSO w Pawłowicach

3 styczeń 2018

Od artystycznych przedszkolaków podziękowania

6 grudzień 2017

Podziękowania od jastrzębskich strażaków

22 listopad 2017

Podziękowania od Radia Express FM

3 listopad 2017

Podziękowania od prezydenta Jastrzębia-Zdroju

2 listopad 2017

Podziękowania od prezydenta Siemianowic Śląskich

30 październik 2017

Podziękowania za wartościową prelekcję o BHP

30 październik 2017