Start Aktualności Niezaszczepianie dzieci (niestety) jest w modzie

Niezaszczepianie dzieci (niestety) jest w modzie

WPR

DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 17 października 2017

Rosnąca z roku na rok liczba odmów szczepień to – według ekspertów – efekt skuteczności ruchów antyszczepionkowych.

„Dziennik Gazeta Prawna” alarmuje: „Grozi nam epidemia unikania szczepień”. 25,3 tys. razy rodzice odmówili zaszczepienia dzieci w I połowie 2017 r. To o 10 proc. więcej niż w całym 2016 r. Jeśli takie tempo się utrzyma, za sześć lat nie będziemy chronieni przed epidemią – prognozują Patrycja Otto i Klara Klinger we wtorkowym (17 października) wydaniu DGP.

– To bardzo niepokojący sygnał. Nie spadliśmy jeszcze co prawda poniżej progu wyszczepialności, który chroni całą populację przed powrotem zakaźnych chorób, ale zmierzamy w tym kierunku – alarmuje prof. Andrzej Zieliński, były konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii. I dodaje, że jeśli udział zaszczepionych z obecnych 95 proc. ogółu spadnie poniżej 80–85 proc., to wirusy czy bakterie będą się swobodnie rozprzestrzeniać.

– Jeśli liczba odmów wyniesie 100 tys. rocznie, to prawdopodobieństwo, że niezaszczepione dzieci spotkają się w jednym przedszkolu lub szkole, wyraźnie wzrośnie. A to oznacza poważne ryzyko wybuchu epidemii chorób zakaźnych – tłumaczy Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie szczepień z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji. Ostrzega, że jeżeli nic z tym nie zrobimy, za sześć lat nie będziemy chronieni przed epidemią.

Najgorzej sytuacja wygląda na Pomorzu (7,45 przypadków odmowy na 1 tys. mieszkańców), na Śląsku (5,68 na 1 tys.) i w Wielkopolsce (5,23 na 1 tys.).

Czy szczepionki są szkodliwe? - jak twierdzą ich przeciwnicy. Eksperci raz po raz wyjaśniają i przypominają, że każdy lek - także szczepionka - może powodować skutki uboczne. Jednak korzyści są znacznie większe niż ryzyko wynikające z ich podania.

Współczesny rucha antyszczepieniowy zrodził się przed kilkunastu laty w Wielkiej Brytanii po artykule doktora Andrew Wakefielda w renomowanym periodyku „The Lancet”. Autor twierdził, że szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce wywołują u dzieci... autyzm. Po 12 latach pismo wycofało artykuł, bo opisane w nim badania okazały się naciągane. Ruch już wtedy miał się dobrze.

Trzeba dodać, o czym nie wspomnieli autorzy artykułu „Grozi nam epidemia unikania szczepień”, że faktycznie ruch antyszczepieniowy zrodził się wraz z wprowadzeniem obowiązkowych szczepień (w 1840 r. w Wielkiej Brytanii wprowadzono Vaccination Act, który zapewniał darmową wakcynację ubogim). W 1853 r. powstała Anti-Vaccination League, a powołana w 1867 roku Anti-Compulsory Vaccination League ogłosiła manifest przeciw obowiązkowym szczepieniom, w którym zarzuciła rządowi pogwałcenie praw i wolności obywateli, w tym prawa do wyboru i do ochrony własnych dzieci.

Czytaj cały materiał.


Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018

Gratulacje dla naszej załogi od ministra zdrowia

21 września 2018

Podziękowania od Hospicjum Cordis

13 września 2018

Za współroganizację Dnia Bezpiecznego Kierowcy

30 lipca 2018