Start Aktualności Zagrożenia epidemiologicznego nie można bagatelizować

Zagrożenia epidemiologicznego nie można bagatelizować

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 5 października 2017

W projekcie przewidziano też szybszą ścieżkę gromadzenia w Centralnej Bazie Rezerw zapasu szczepionek na wypadek epidemii.

Pod nieco katastroficznie brzmiącym tytułem („Rząd szykuje się na epidemię”) Dziennik Gazeta Prawna informuje o tym, że Ministerstwo Zdrowia pracuje nad regulacjami prawnymi na wypadek zarazy.

Chodzi m.in. o szczepienia interwencyjne, kwarantannę, szybki dostęp do kombinezonów ochronnych, prostszą kwalifikację do szczepień itd.

„Rząd chce więc przygotować się na najgorsze. Jeżeli projektowane przepisy wejdą w życie, będzie można np. dużo szybciej uruchomić obowiązkowe szczepienia interwencyjne – nazywane w projekcie ustawy „akcyjnymi”. Będą dotyczyły wszystkich, u których zwiększone jest ryzyko wystąpienia choroby zakaźnej. Dotychczas pojęcie szczepień akcyjnych w przepisach nie istniało. Tylko dwukrotnie minister zdrowia wprowadził je w drodze rozporządzenia (przeciw meningokokom podczas epidemii w roku 2009/2010 i w ubiegłym roku przeciw odrze w ośrodkach dla cudzoziemców). Za uchylanie się od takich szczepień będą kary” podaje DGP w czwartkowym wydaniu (5 października 2017 r.).

Epidemię definiujemy jako wystąpienie w określonym czasie, w określonej populacji lub obszarze zachorowań, wydarzeń związanych ze zdrowiem lub zachowań mogących mieć wpływ na zdrowie ludzi, w liczbie znacznie wyższej niż tego można było oczekiwać na podstawie obserwacji z lat ubiegłych.

W języku potocznym termin „epidemia” używany jest często jako synonim masowych zachorowań wywołanych chorobami zakaźnymi.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019