Start Aktualności Zagrożenia epidemiologicznego nie można bagatelizować

Zagrożenia epidemiologicznego nie można bagatelizować

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 5 października 2017

W projekcie przewidziano też szybszą ścieżkę gromadzenia w Centralnej Bazie Rezerw zapasu szczepionek na wypadek epidemii.

Pod nieco katastroficznie brzmiącym tytułem („Rząd szykuje się na epidemię”) Dziennik Gazeta Prawna informuje o tym, że Ministerstwo Zdrowia pracuje nad regulacjami prawnymi na wypadek zarazy.

Chodzi m.in. o szczepienia interwencyjne, kwarantannę, szybki dostęp do kombinezonów ochronnych, prostszą kwalifikację do szczepień itd.

„Rząd chce więc przygotować się na najgorsze. Jeżeli projektowane przepisy wejdą w życie, będzie można np. dużo szybciej uruchomić obowiązkowe szczepienia interwencyjne – nazywane w projekcie ustawy „akcyjnymi”. Będą dotyczyły wszystkich, u których zwiększone jest ryzyko wystąpienia choroby zakaźnej. Dotychczas pojęcie szczepień akcyjnych w przepisach nie istniało. Tylko dwukrotnie minister zdrowia wprowadził je w drodze rozporządzenia (przeciw meningokokom podczas epidemii w roku 2009/2010 i w ubiegłym roku przeciw odrze w ośrodkach dla cudzoziemców). Za uchylanie się od takich szczepień będą kary” podaje DGP w czwartkowym wydaniu (5 października 2017 r.).

Epidemię definiujemy jako wystąpienie w określonym czasie, w określonej populacji lub obszarze zachorowań, wydarzeń związanych ze zdrowiem lub zachowań mogących mieć wpływ na zdrowie ludzi, w liczbie znacznie wyższej niż tego można było oczekiwać na podstawie obserwacji z lat ubiegłych.

W języku potocznym termin „epidemia” używany jest często jako synonim masowych zachorowań wywołanych chorobami zakaźnymi.

Wieści

Ogłaszamy kolejną aukcję

12 czerwca 2018

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dyplom od WORD

29 maja 2018

Dyplom dla siatkarzy z WPR

16 marca 2018

Od uczniów i nauczycieli z ZSO w Pawłowicach

3 stycznia 2018

Od artystycznych przedszkolaków podziękowania

6 grudnia 2017

Podziękowania od jastrzębskich strażaków

22 listopada 2017

Podziękowania od Radia Express FM

3 listopada 2017

Podziękowania od prezydenta Jastrzębia-Zdroju

2 listopada 2017