Start Aktualności Lądowanie awaryjne, pasażerowie uratowani przez WPR

Lądowanie awaryjne, pasażerowie uratowani przez WPR

MK

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 28 września 2017

Fot.: WPR

Władze portu lotniczego pozytywnie oceniły omawiane ćwiczenia.

Mamy za sobą kolejną edycja ćwiczeń wypadku masowego o znanym już kryptonimie GRILL – AKCJA SAMOLOT. Scenariusz zakładał lądowanie samolotu pasażerskiego z uszkodzonym podwoziem.

Kryptonimem GRILL opatrzone są ćwiczenia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach organizowane od 2014 r. (trzy razy w roku). Zawsze ćwiczone są sytuacje i procedury tzw. wypadku masowego. 25 września 2017 r. na płycie lotniska Katowice Airport w Pyrzowicach przeprowadzono symulację awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego.

Samolot miał na pokładzie 22 pasażerów (w tym dwójka dzieci) i 2 członków załogi. Godzinę przed lądowaniem pilot samolotu powiadomił wieżę, że na kopicie ma informację o uszkodzonym podwoziu.

I co się dzieje w takich sytuacjach? Postępuje się według ścisłych zaleceń.

Personel wieży uruchomił procedurę awaryjnego lądowania samolotu i powiadomił dyspozytora medycznego w Zintegrowanej Dyspozytorni Medycznej w Gliwicach. Decyzja dyspozytora medycznego na lotnisko w miejsce koncentracji (wiadomość dla lekarzy i ratowników - chodzi o miejsce 01) skierowano sześć ambulansów oraz uruchomiono Europejski Korpus Medyczny (będący w strukturach WPR Katowice).

Każdy z pasażerów-pozorantów był ratownikiem medycznym (oczywiście z wyjątkiem dzieci). O to, by wyglądali na rannych i poszkodowanych zadbała jedna z naszych ratowniczek, która na tę okazję wcieliła się w charakteryzatorkę. Zadaniem pozorantów było nie tylko udawać rannych, ale także (a może przede wszystkim) oceniać merytorycznie pracę swoich kolegów.

ZRM były ambulansami pozasystemowymi (pacjentom wyjaśniamy: personel medyczny i sprzęt nie były w dniu ćwiczeń na służbie). W tych ćwiczeniach pierwszy raz został użyty namiot medyczny WPR w Katowicach. Jest to de facto szpital polowy, w którym można zainstalować sześć stanowisk intensywnej terapii.

Władze portu lotniczego pozytywnie oceniły omawiane ćwiczenia. Podobne zdania byli ratownicy-pozoranci. Kolejne ćwiczenia GRILL na wiosnę przyszłego roku.

GALERIA (zdjęć: 20)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019