Start Aktualności Lądowanie awaryjne, pasażerowie uratowani przez WPR

Lądowanie awaryjne, pasażerowie uratowani przez WPR

MK

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 28 września 2017

Fot.: WPR

Władze portu lotniczego pozytywnie oceniły omawiane ćwiczenia.

Mamy za sobą kolejną edycja ćwiczeń wypadku masowego o znanym już kryptonimie GRILL – AKCJA SAMOLOT. Scenariusz zakładał lądowanie samolotu pasażerskiego z uszkodzonym podwoziem.

Kryptonimem GRILL opatrzone są ćwiczenia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach organizowane od 2014 r. (trzy razy w roku). Zawsze ćwiczone są sytuacje i procedury tzw. wypadku masowego. 25 września 2017 r. na płycie lotniska Katowice Airport w Pyrzowicach przeprowadzono symulację awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego.

Samolot miał na pokładzie 22 pasażerów (w tym dwójka dzieci) i 2 członków załogi. Godzinę przed lądowaniem pilot samolotu powiadomił wieżę, że na kopicie ma informację o uszkodzonym podwoziu.

I co się dzieje w takich sytuacjach? Postępuje się według ścisłych zaleceń.

Personel wieży uruchomił procedurę awaryjnego lądowania samolotu i powiadomił dyspozytora medycznego w Zintegrowanej Dyspozytorni Medycznej w Gliwicach. Decyzja dyspozytora medycznego na lotnisko w miejsce koncentracji (wiadomość dla lekarzy i ratowników - chodzi o miejsce 01) skierowano sześć ambulansów oraz uruchomiono Europejski Korpus Medyczny (będący w strukturach WPR Katowice).

Każdy z pasażerów-pozorantów był ratownikiem medycznym (oczywiście z wyjątkiem dzieci). O to, by wyglądali na rannych i poszkodowanych zadbała jedna z naszych ratowniczek, która na tę okazję wcieliła się w charakteryzatorkę. Zadaniem pozorantów było nie tylko udawać rannych, ale także (a może przede wszystkim) oceniać merytorycznie pracę swoich kolegów.

ZRM były ambulansami pozasystemowymi (pacjentom wyjaśniamy: personel medyczny i sprzęt nie były w dniu ćwiczeń na służbie). W tych ćwiczeniach pierwszy raz został użyty namiot medyczny WPR w Katowicach. Jest to de facto szpital polowy, w którym można zainstalować sześć stanowisk intensywnej terapii.

Władze portu lotniczego pozytywnie oceniły omawiane ćwiczenia. Podobne zdania byli ratownicy-pozoranci. Kolejne ćwiczenia GRILL na wiosnę przyszłego roku.

GALERIA (zdjęć: 20)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019