Start Aktualności Karetki będą mogły wozić pacjentów szpitalnych

Karetki będą mogły wozić pacjentów szpitalnych

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 25 wrzesień 2017

Obszar szpitala jest teraz dla zespołów ratownictwa medycznego strefą zakazaną.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, które pozwolą, pod pewnymi warunkami, na skorzystanie z pomocy zespołów ratownictwa medycznego na terenie szpitala. Obecnie ustawa mówi, że mogą one działać jedynie „w warunkach pozaszpitalnych” - przypomina portal rynekzdrowia.pl.

Obszar szpitala jest teraz dla zespołów ratownictwa medycznego strefą zakazaną. ”Dyspozytor medyczny nie może wysłać zespołu ratownictwa medycznego do pacjenta szpitala - bez względu na profil tej placówki i status świadczeniobiorcy” - przyznaje MZ i precyzuje, że dotyczy to pacjentów szpitala, ale nie osób odwiedzających czy personelu.

Pacjentami w szpitalach powinien zajmować się szpitalny personel, a nie ratownicy medyczni, którzy mają co robić w innych miejscach. Życie przynosi jednak wiele sytuacji, które nie dają się ująć w modelowe ramy – zauważa portal rynekzdrowia.pl.

Krzysztof Bukiel,przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, wyjaśnia, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, lekarz koordynator ratownictwa medycznego, ani jakakolwiek inna osoba nie ma prawa skierowania karetki pogotowania ratunkowego do przewozu pacjenta szpitalnego (niezależnie od jego stanu zdrowia i innych okoliczności) do innego szpitala ani żadnego innego miejsca, gdzie jest możliwość udzielenia mu koniecznej pomocy medycznej. Transport taki powinien zapewnić szpital. Ale nie zawsze ma swój transport. Jeśli go nie mają, to korzystają z usług firm zewnętrznych, a nie pogotowia ratunkowego. Bo to, choć jest przygotowane do świadczenia takich usług, to zgodnie z przepisami, czynić tego nie może.

Ma to się jednak zmienić. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że chce wprowadzić do nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym przepis:

„Art. 32b. 1. Podstawowy zespół ratownictwa medycznego transportuje osobę w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego ze szpitalnego oddziału ratunkowego lub szpitala, o którym mowa w art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego do innego szpitala właściwego ze względu na stan zdrowia pacjenta, jeżeli nie jest dostępny inny, odpowiedni środek transportu sanitarnego, a stan zdrowia pacjenta wymaga niezwłocznego transportu sanitarnego”...

 

Czytaj cały artykuł w portalu rynekzdrowia.pl.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Od uczniów i nauczycieli z ZSO w Pawłowicach

3 styczeń 2018

Od artystycznych przedszkolaków podziękowania

6 grudzień 2017

Podziękowania od jastrzębskich strażaków

22 listopad 2017

Podziękowania od Radia Express FM

3 listopad 2017

Podziękowania od prezydenta Jastrzębia-Zdroju

2 listopad 2017

Podziękowania od prezydenta Siemianowic Śląskich

30 październik 2017

Podziękowania za wartościową prelekcję o BHP

30 październik 2017