Start Aktualności Co z sieci szpitali wyciągnie pacjent?

Co z sieci szpitali wyciągnie pacjent?

WPR

DLA PACJENTÓW | 22 września 2017

Fot.: WPR

Placówki, które znalazły się w sieci, mają gwarantowane umowy z NFZ, tak umowy ryczałtowe, jak i na świadczenia odrębnie finansowane -zapewnia płatnik.

Od 1 października zaczyna funkcjonować tzw. sieć szpitali. Znalazło się w niej 75 placówek, w tym 23, dla których organem założycielskim jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Do końca roku 2018 mają dostać finansowanie na podobnym poziomie jak w roku 2016 (przy rosnących kosztach funkcjonowania tych placówek).

Co dla szpitali samorządowych oznacza wejście do sieci? Z informacji przedstawionych przez wicemarszałka Michała Gramatykę wynika, że do 2018 r. „mają dostać środki finansowe (ryczałt i świadczenia finansowane odrębnie) w wys. ok. 1,4 mld zł”. Jest to suma na poziomie dofinansowania z 2016 roku.

Problemem jest wzrost kosztów funkcjonowania placówek. Jest to związane ze wzrostem kosztów pracy, które wprowadziła ustawa o minimalnym wynagrodzeniu. W 2017 roku to dodatkowe 3 mln zł, w 2018 r. – 11 mln zł, a w 2019 r. – ponad 20 mln zł.

Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego (18 września) wicemarszałek Gramatyka mówił także o systemie finansowania sieci. I tak ok. 91 proc. środków wydatkowanych na leczenie szpitalne przeznaczone zostanie na ryczałt dla szpitali w tym systemie. Będzie on przyznawany w systemie kwartalnym. Znikną tzw. nadwykonania na rzecz współczynników jakościowych. Mają one służyć korekcie przyznawanych środków na następny kwartał. Michał Gramatyka podkreślił, że nadal nie ma rozporządzenia, które precyzowałoby te współczynniki. Problemem podczas wyliczania ryczałtów było nieuwzględnienie nadwykonań, których suma w szpitalach samorządu województwa wynosi obecnie ok. 98 mln zł, zatem do zapłacenia ze strony NFZ pozostało ok. 70 mln zł.

„Placówki, które znalazły się w sieci, mają gwarantowane umowy z NFZ, tak umowy ryczałtowe, jak i na świadczenia odrębnie finansowane. Ryczałt został wyliczony na podstawie liczby i struktury świadczeń sprawozdanych w 2015 r. Obejmuje oddziały szpitalne, izby przyjęć i SOR, a także poradnie przyszpitalne i świadczenia rehabilitacyjne wykonywane przez szpitale w sieci. Część zakresów świadczeń w tych szpitalach ma być finansowana na dotychczasowych zasadach, czyli poprzez konkurs ofert”– komunikuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

- Jesteśmy gotowi. Rzeczywiście czuję, że nasz fundusz, oddział śląski wykonał dobrą robotę. Podpisane jest 71 umów w zakresie hospitalizacji w sieci. Z 3 szpitalami umowy nie są jeszcze podpisane, ale z mocy prawa nie mogą być, bo się łączą. Czekamy na te akty połączeniowe i lada moment przedstawimy im propozycje finansowe. Czyli od 1 października zapewnione jest funkcjonowanie szpitali, również w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – stwierdził (20 września) Jerzy Szafranowicz, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ podczas konferencji prasowej w Katowicach.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019