Start Aktualności Kto będzie mistrzem Polski w ratownictwie medycznym?

Kto będzie mistrzem Polski w ratownictwie medycznym?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 20 września 2017

Fot.: WPR

Trzymamy kciuki za naszych zawodników z SPR Katowice (od lewej) i SPR Rybnik.

To okaże się 23 września. W środę (20 września 2017 r.) rozpoczynają się w Krakowie XVI Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym. Organizuje je Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Mistrzostwa Polski to podsumowanie odbywających się w ciągu całego roku eliminacji regionalnych. Rywalizuje 50 załóg, a także goście ze Lwowa. WPR w Katowicach reprezentują dwa zespoły.

O jak najlepsze miejsc walczyć będą zespoły z:
• SPR Katowice (w składzie: Grzegorz Adamus, Piotr Izak, Samuel Matuszewski),
• SPR Rybnik (w składzie: Magdalena Beer, Katarzyna Gęborska-Malach, Piotr Szweblik).

- Zawody mają charakter rywalizacji sportowej, ale przede wszystkim są to ćwiczenia praktyczne, odzwierciedlające realne zdarzenia z codziennej pracy – podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – To zarazem doskonalenie umiejętności, a tym samym możliwości skutecznego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia pacjentów.

Zadania to symulacje wypadków i nagłych zachorowań ze wszystkimi komplikacjami, jakie zwykle w takich sytuacjach pojawiają się w życiu. Oceniana jest więc nie tylko wiedza medyczna, ale też sprawność w znalezieniu rozwiązania trudnych sytuacji, umiejętność udzielenia wsparcia psychologicznego poszkodowanym, odporność na stres i zmęczenie, a także współpraca z innymi służbami.

Zespoły będą miały do wykonania dziesięć zadań. Niektóre z zadań będą miały charakter ćwiczeń i dzięki temu będzie to okazja do pokazania mieszkańcom w interesujący sposób trudnej i wymagającej pracy zespołów ratownictwa medycznego. Będzie też nauka udzielania pierwszej pomocy oraz pokaz działania systemu dysponowania karetkami.

- Podczas części z nich będziemy sprawdzać głównie wiedzę merytoryczną, ale spora część ćwiczeń to będą odbywające się w terenie symulacje rzeczywistych zdarzeń i wypadków. Zaplanowano – jak zwykle podczas zawodów ratowniczych, również zadania nocne. Jednym z trudniejszych, ciekawszych i bardziej widowiskowych elementów będzie symulacja zdarzenia masowego, z udziałem wielu poszkodowanych. W czwartek tereny Muzeum Lotnictwa Polskiego o 12:00 rozpocznie się symulacja akcji ratunkowej podczas zdarzenia masowego.– informuje dyrektor Popławska.

Wyniki Mistrzostw ogłoszone zostaną na krakowskim Rynku w sobotę (23 września) w samo południe. Trzymamy kciuki za naszych zawodników!

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019