Start Aktualności Trzeba inwestować w zdrowie

Trzeba inwestować w zdrowie

Dziennik Gazeta Prawna

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 18 września 2017

Fot.: premier.gov.pl

Konstanty Radziwiłł: trwają też rozmowy, by przeznaczyć z budżetu państwa dodatkowe środki dla NFZ na sfinansowanie tzw. nadwykonań.

„Dziennik Gazeta Prawna” (z 18 września 2017 r.) opublikowała obszerną, na całą kolumnę, rozmowę Klary Klinger z ministrem zdrowia KONSTANTYM RADZIWIŁŁEM („Wydatki na zdrowie to inwestycja”). Szef resortu zapewnia, że bezpłatna opieka medyczna będzie dostępna dla każdego, niezależnie od ubezpieczenia. Nadal aktualna jest koncepcja likwidacji NFZ, a bezpłatne szczepionki (np. przeciwgrypowe) dla seniorów 75+, to sprawa jeszcze dyskusyjna.

Miesiąc temu pojawiła się wiadomość, że jeszcze w tym roku na służbę zdrowia będzie dodatkowe 2,8 mld zł.
Ta kwota wynikała z naszych wyliczeń. Potem trwały negocjacje z Ministerstwem Finansów.

Skąd nagle te dodatkowe miliardy na kilka miesięcy przed końcem roku? - pyta red. Klinger ministra zdrowia.
W jego ocenie „sytuacja budżetu jest wyjątkowo dobra”.
(…) Można, a według mnie należy nawet przeznaczyć dodatkowe środki na poprawę służby zdrowia. Tym bardziej że wydatek tego rodzaju trzeba traktować raczej jako inwestycję. Nie od dziś wiadomo, że nakłady na zdrowie przekładają się na poprawę zdrowia obywateli, a tym samym np. zmniejszenie absencji w pracy czy redukcję wydatków związanych z chorowaniem i niepełnosprawnością.

Ale nie udało się tyle wynegocjować, kwota jest o wiele niższa. Zapowiadał pan 2,8 mld zł, a ostatecznie jest 280 mln zł, czyli 10 razy mniej. Dlaczego?
To obraz sytuacji wynikający z niepełnej wiedzy na temat dysponowania środkami publicznymi. 282 mln zł przeznaczone na nowe, dotychczas niefinansowane zadania gwarantuje specustawa, a pozostała zapowiadana część pieniędzy zasili system innymi drogami. Nie będzie ich mniej. Mówimy o dodatkowych 323,7 mln zł na zakupy sprzętu dla jednostek podległych i nadzorowanych przez ministra zdrowia, czyli np. szpitali klinicznych, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego czy regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. O dodatkowych 100 mln zł na zakupy sprzętu niezbędnego w szpitalach do leczenia i ratowania życia dzieci. O 96 mln zł na zakup szczepionek i dodatkowych 20 mln na zakup czynników krzepnięcia. Do tego podpisane już jest zarządzenie w sprawie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia: 764 mln zł ekstra przeznaczone na zwiększenie kontraktów ze szpitalami. Trwają też rozmowy, by przeznaczyć z budżetu państwa dodatkowe środki dla NFZ na sfinansowanie tzw. nadwykonań. Sam wicepremier Mateusz Morawiecki mówi przecież publicznie o kwocie rzędu 1–1,5 mld zł.


Czytaj w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019