Start Aktualności Pacjent w punkcie nocnej opieki zdrowotnej

Pacjent w punkcie nocnej opieki zdrowotnej

WPR

DLA PACJENTÓW | 13 września 2017

Po godzinie 18.00 do 8.00 rano dnia następnego (całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy) ubezpieczonymoże skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.

Co robić, gdy trzeba skorzystać z pomocy lekarskiej, a przychodnie już są zamknięte, dolegliwości nie kwalifikują do wizyty w SOR (szpitalnym oddziale ratunkowym)? I będąc uświadomionym pacjentem wie się, że pogotowia też nie należy wzywać, bo karetka nie jest przychodnią na kółkach. Wówczas świadczeniodawca (NFZ) oferuje „nocną i świąteczną opiekę medyczną”.

Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia przejrzyście wyjaśnia, o co w tej usłudze chodzi:

„Po godzinie 18.00 do 8.00 rano dnia następnego (całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy) pacjent może skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są bezpłatne i udzielane bez skierowania w dowolnym punkcie udzielającym tych świadczeń.

Pomoc świadczona jest w punktach nocnej opieki i nie jest związana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, do którego jesteśmy zapisani. Ubezpieczeni w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia mogą korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki. Informację o tym, gdzie w danym rejonie sprawowana jest nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska, pacjent może uzyskać u swojego lekarza POZ, we właściwym oddziale wojewódzkim NFZ lub jego delegaturze oraz na stronie internetowej danego oddziału wojewódzkiego NFZ”.

Udzielającym, porad jest dyżurujący w przychodni lekarz. Udziela ich:
• w warunkach ambulatoryjnych,
• telefonicznie,
• w przypadkach medycznie uzasadnionych – w domu pacjenta.

Pacjent może skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w przypadku:
• nagłego zachorowania;
• nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
• gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

Informacja o zasadach świadczenia opieki nocnej i świątecznej powinna być umieszczona w widocznym miejscu wewnątrz i na zewnątrz siedziby lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Więcej informacji i nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w województwie śląskim oraz wyszukiwarka "Gdzie się leczyć”?

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019