Start Aktualności Wyląduje śmigłowiec na dachu urazówki

Wyląduje śmigłowiec na dachu urazówki

WPR

DLA RATOWNIKÓW | 12 września 2017

Fot.: GOPR Bieszczady

Transport powietrzny jest bezpieczniejszy od drogowego dla pacjenta, który np. doznał uszkodzenia rdzenia kręgosłupa..

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to znaczy przetarg zostanie rozstrzygnięty bez odwołań, a jego zwycięzca również wykona zlecenie terminowo, to w 2019 r. na dachu Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich będą mogły lądować śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Prace mają być rozpoczęte z początkiem 2018 r. Inwestycja ma kosztować 3,7 mln zł, z czego 850 tys. zł pochodzić będzie z funduszy unijnych. Resztę przekaże Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który to jest organem założycielskim dla piekarskiej urazówki.

- Płyta lądowiska znajdzie się na dachu nowego pawilonu diagnostyczno-zabiegowego, znajdującego się na dziedzińcu szpitala, którego główny rdzeń został tak zaprojektowany, aby wytrzymać wszystkie obciążenia związane z lądowaniem helikopterów – informuje „Dziennik Zachodni” Łukasz Pudlik, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych.

Na razie, by dowieść poszkodowanego, np. w wypadku drogowym, to wykorzystuje się zasadniczo transport samochodowy. Śmigłowcem LPR pacjent też może być przetransportowany, ale maszyna ląduje trzy kilometry od urazówki, do której chorego trzeba dowieść karetką.

Co roku LPR wykonuje do kilkanaście lotów do Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej. W szpitalu spodziewają się, że gdy powstanie lądowisko na dachu jednego z pawilonów, to lotów przybędzie.

W 2016 r. zespół LPR działający z lotniska w Gliwicach (oficjalna nazwa SP ZOZ LPR Filia w Gliwicach) wykonał 325 lotów, podczas których przetransportował do szpitali 252 pacjentów (dane: Urząd Wojewódzki w Katowicach).

Wieści

Ogłaszamy kolejną aukcję

12 czerwca 2018

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dyplom od WORD

29 maja 2018

Dyplom dla siatkarzy z WPR

16 marca 2018

Od uczniów i nauczycieli z ZSO w Pawłowicach

3 stycznia 2018

Od artystycznych przedszkolaków podziękowania

6 grudnia 2017

Podziękowania od jastrzębskich strażaków

22 listopada 2017

Podziękowania od Radia Express FM

3 listopada 2017

Podziękowania od prezydenta Jastrzębia-Zdroju

2 listopada 2017