Start Aktualności Wyląduje śmigłowiec na dachu urazówki

Wyląduje śmigłowiec na dachu urazówki

WPR

DLA RATOWNIKÓW | 12 września 2017

Fot.: GOPR Bieszczady

Transport powietrzny jest bezpieczniejszy od drogowego dla pacjenta, który np. doznał uszkodzenia rdzenia kręgosłupa..

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to znaczy przetarg zostanie rozstrzygnięty bez odwołań, a jego zwycięzca również wykona zlecenie terminowo, to w 2019 r. na dachu Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich będą mogły lądować śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Prace mają być rozpoczęte z początkiem 2018 r. Inwestycja ma kosztować 3,7 mln zł, z czego 850 tys. zł pochodzić będzie z funduszy unijnych. Resztę przekaże Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który to jest organem założycielskim dla piekarskiej urazówki.

- Płyta lądowiska znajdzie się na dachu nowego pawilonu diagnostyczno-zabiegowego, znajdującego się na dziedzińcu szpitala, którego główny rdzeń został tak zaprojektowany, aby wytrzymać wszystkie obciążenia związane z lądowaniem helikopterów – informuje „Dziennik Zachodni” Łukasz Pudlik, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych.

Na razie, by dowieść poszkodowanego, np. w wypadku drogowym, to wykorzystuje się zasadniczo transport samochodowy. Śmigłowcem LPR pacjent też może być przetransportowany, ale maszyna ląduje trzy kilometry od urazówki, do której chorego trzeba dowieść karetką.

Co roku LPR wykonuje do kilkanaście lotów do Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej. W szpitalu spodziewają się, że gdy powstanie lądowisko na dachu jednego z pawilonów, to lotów przybędzie.

W 2016 r. zespół LPR działający z lotniska w Gliwicach (oficjalna nazwa SP ZOZ LPR Filia w Gliwicach) wykonał 325 lotów, podczas których przetransportował do szpitali 252 pacjentów (dane: Urząd Wojewódzki w Katowicach).

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019