Start Aktualności Tym się jeździ w pogotowiu ratunkowym...

Tym się jeździ w pogotowiu ratunkowym...

WP

DLA PACJENTÓW | 22 sierpnia 2017

Fot.: WPR

W Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach używa się przede wszystkim (w wersjach P i S) wozów Mercedes Sprinter i Renault Master.

Ambulans albo karetka pogotowia ratunkowego, rzadziej sanitarka to środek transportu dysponowany na miejsce nagłego zachorowania albo wypadku, przeznaczony do udzielania pomocy, przewozu chorych lub rannych z miejsca zdarzenia do szpitala, a często również służący do transportów medycznych i międzyszpitalnych. Czym dla dywizji pancernej są czołgi, tym dla pogotowia ratunkowego są karetki.

W Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach używa się przede wszystkim (w wersjach P i S) wozów Mercedes Sprinter i Renault Master.

Historia Renault Master rozpoczęła się już w 1980 roku. Po wielu perypetiach i upływie aż 17 lat od rozpoczęcia produkcji pierwszej generacji z fabryk francuskiego koncernu zaczęły wyjeżdżać modele drugiej generacji Mastera. To właśnie te samochody najczęściej spotykamy na naszych drogach jako pojazdy służb medycznych.

Mercedes Sprinter produkowany jest nieprzerwanie od 1995 r. Sprintery jako karetki używane są nie tylko w Polsce. Karetki tego modelu Mercedesa zobaczyć można w wielu krajach europejskich.

Ponadto w stacjach pogotowia ratunkowego korzysta się z też ambulansów wykonanych na bazie innych marek i modeli samochodów. Oto kilka nich (w kolejności alfabetycznej).

Fiat Doblo – taksówka dla pacjenta
Pojazd spotykany zarówno w wersji osobowej, jak i dostawczej. Jego produkcję rozpoczęto w roku 2000. Zmodernizowana wersja Doblo została nagrodzona tytułem International Van of the Year 2006. Obecnie na naszych drogach możemy spotkać również Doblo drugiej generacji, wprowadzone do salonów w 2009 r.

Fiat Doblo w wersji ambulans jest przeznaczony do transportu pacjentów, co do których nie przewiduje się że staną się pacjętami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Ambulans wyposażony w nosze lub opcjonalnie dodatkowy fotel, posiada instalację tlenową z punktem poboru typu AGA, jak również dodatkową instalację 12V umożliwiającą zasilanie różnego rodzaju sprzętu medycznego.

Fiat Ducato – w pogotowiu i w policji
Spore samochody dostawcze montowane obecnie w tej samej fabryce, w której składane są Citroeny Jumper i Peugeoty Boxer. Pierwsza generacja Ducato pojawiła się na rynku już w 1981 r. Jako karetki pogotowia najczęściej wykorzystywane są modele drugiej generacji (produkowane w latach 1994–2006) i trzeciej generacji. Fiaty Ducato wykorzystywane są przez wiele służb zapewniających nam bezpieczeństwo. Oprócz karetek pogotowia często używane są przez policjantów jako tak zwane ambulansy pogotowia ruchu drogowego.

Jako karetka samochód jest przeznaczony do transportu i podstawowego oraz zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów. W pojeździe zamontowano trzy niezależne instalacje elektryczne z odpowiednią ilością gniazd pozwalających na zasilanie różnego rodzaju sprzętu do monitorowania i ratowania życia pacjenta.

Ford Transit – popularny w Europie
Bardzo popularny samochód dostawczy Forda, obecny na drogach już od 1953 r. Przez prawie 40 lat model Forda był najlepiej sprzedającym się autem typu van w Europie. Teraz rynek nieco się zmienił, jednak Transit cały czas jest niezwykle popularny. Od początku produkcji z taśm montażowych Forda zjechało ponad 5 milionów Transitów. Jako karetki możemy spotkać zarówno modele starszych generacji, jak i najnowsze modele. W tych ostatnich moc karetce daje 140-konny silnik.

Mercedes Vito – do transportu krwi
Lekki van Mercedesa zawdzięcza swoją nazwę hiszpańskiej miejscowości Vitoria. Vito produkowany jest nieprzerwanie od 1996 r. Dziś w salonach dostępna jest już druga generacja modelu, produkowana od 2003 r. Najnowsze Vito zostały nagrodzone tytułem Van of the Year 2005. Samochody są nieco mniejsze od specjalistycznych karetek reanimacyjnych lub wypadkowych i najczęściej wykorzystywane są jako karetki przewozowe służące do transportu osób lżej chorych lub na przykład krwi.

Peugeot Boxer 335 – Francuz z Włoch
Pierwsza generacja Boxera została wypuszczona na rynek już w 1994 r., jednak jako karetki pogotowia najczęściej widujemy Boxery drugiej generacji, produkowane we Włoszech nieprzerwanie od 2006 r. Samochody w standardzie wyposażane są w silniki o mocy od 101 do 157 koni mechanicznych. Peugeot zyskał uznanie nie tylko służb medycznych. Często wykorzystywany jest również przez policję z wielu krajów świata.

Volkswagen Crafter – Niemiec z Polski
Kolejny dość nowy samochód dostawczy, bardzo często wykorzystywany w Polsce jako karetka pogotowia, to zaprezentowany w 2005 r. Volkswagen Crafter. Największy samochód dostawczy niemieckiego koncernu z Wolfsburga oferowany jest z silnikami o mocy dochodzącej do 164 koni mechanicznych. Na rynku dostępnych jest około 200 różnych wersji Craftera. Pojazd charakteryzuje się bardzo nowoczesną stylistyką, jednak nie o to przecież chodzi podczas ratowania życia. Crafter schodzi z taśm fabryki we Wrześni k. Poznania.

Volkswagen Transporter – Niemiec z Niemiec
Dziś w salonach dostępne są Transportery T5, jednak nie tylko one eksploatowane są przez ratowników. Volkswageny — ambulansy, to najczęściej obok T5 nieco starsze modele T4. Pierwszy pojawił się w roku 1990, kolejny trzynaście lat później — w 2003 r. Od czasu premiery wyprodukowano już około 10 milionów egzemplarzy Transporterów. Samochód produkowany również w Brazylii i Australii.

Renault Trafic – francuski transporter
Trafic został zaprezentowany prawie 30 lat temu. Seryjną produkcję pierwszej serii Renault Trafic zakończono w 2000 r. Jesienią 2001 r na rynek została wprowadzona odświeżona wersja samochodu. Auto zyskało znacznie bardziej nowoczesny wygląd, dodatkowo zmniejszono nieco jego rozmiary. Samochody francuskiego koncernu najczęściej wykorzystywane jako karetki przewozowe.

W sumie w Polsce jeździ nieco ponad 1,5 tys. ambulansów różnego przeznaczenia.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019