Start Aktualności Nasz ratownik ekspertem od udaru mózgu

Nasz ratownik ekspertem od udaru mózgu

j. w.

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 2 czerwca 2016

Co roku w Polsce doznaje udaru mózgu około 70 tysięcy osób.

O udarach wielokrotnie pisała „Gazeta Wyborcza” i jej tygodnik „Tylko Zdrowie”. Publikacje wzbudzały zawsze ogromne zainteresowanie. Stąd pomysł redakcji, aby przewodnik po „chorowaniu” i „zdrowieniu” po udarze wydać w formie książki. Jej tytuł to „Udar. Poradnik dla pacjentów i ich bliskich”.

W publikacji wypowiada się prawie pięćdziesięciu ekspertów i specjalistów, od neurologów, kardiologów, chirurgów, laryngologów, anestezjologów, logopedów, fizjoterapeutów, gastroenterologów, geriatrów, radiologów, reumatologów, stomatologów, specjalistów chorób wewnętrznych, psychologów oraz nasz ratownik medyczny Klaudiusz Nadolny. Dzielą się oni z czytelnikami swoja wiedzą, doświadczeniem i dają rady przydatne chorym oraz ich bliskim.

Klaudiusz Nadolny jest autorem procedur związanych z udarami, które są stosowane w ratownictwie medycznym. W książce tygodnika „Tylko Zdrowie” wypowiada się m.in. o pracy ratowników medycznych przewożących pacjentów z udarem do szpitala oraz o ważnych informacjach dla dyspozytorów medycznych, przekazywanych przez osoby wzywające karetkę.

- W przypadku podejrzenia udaru mózgu, zespół pogotowia ratunkowego dysponowany jest w kodzie pilności 1, który oznacza najwyższy priorytet - wyjaśnia Klaudiusz Nadolny. - W praktyce oznacza to, ze karetka jedzie na wezwanie z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. Kiedy docieramy do pacjenta, naszym zadaniem jest zebrać rzetelny wywiad medyczny. Pytamy np. co chory jadł, jakie leki zażywa, od kiedy utrzymują się objawy, czy cierpi na inne choroby. Po badaniach zabezpieczamy dojście dożylne pacjenta podczas transportu, czyli wkłuwamy wenflon. W karetce zespół cały czas utrzymuje kontakt z pacjentem, obserwując parametry medyczne. Każdą zmianę stanu pacjenta skrupulatnie zapisujemy w dokumentacji medycznej.

- Trzeba też być bardzo czujnym, bo wciąż nam się mylnie wydaje, że udar mózgu dopada osób powyżej 60. roku życia - zwraca uwagę czytelnikom „Tylko Zdrowie” nasz ratownik. - Tymczasem zdarzało nam się transportować już 14-letniego chłopca, u którego rozpoznano udar krwotoczny. Udar może się zdarzyć w każdym momencie życia.

Książka o udarze liczy sobie ponad 300 stron. Jej autorami są dziennikarze „Tylko Zdrowia”: Anita Karwowska, Margit Kossobudzka, Wojciech Moskal, Katarzyna Staszak i Ewa Tomkowska.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019