Start Aktualności Nasz ratownik ekspertem od udaru mózgu

Nasz ratownik ekspertem od udaru mózgu

j. w.

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 2 czerwca 2016

Co roku w Polsce doznaje udaru mózgu około 70 tysięcy osób.

O udarach wielokrotnie pisała „Gazeta Wyborcza” i jej tygodnik „Tylko Zdrowie”. Publikacje wzbudzały zawsze ogromne zainteresowanie. Stąd pomysł redakcji, aby przewodnik po „chorowaniu” i „zdrowieniu” po udarze wydać w formie książki. Jej tytuł to „Udar. Poradnik dla pacjentów i ich bliskich”.

W publikacji wypowiada się prawie pięćdziesięciu ekspertów i specjalistów, od neurologów, kardiologów, chirurgów, laryngologów, anestezjologów, logopedów, fizjoterapeutów, gastroenterologów, geriatrów, radiologów, reumatologów, stomatologów, specjalistów chorób wewnętrznych, psychologów oraz nasz ratownik medyczny Klaudiusz Nadolny. Dzielą się oni z czytelnikami swoja wiedzą, doświadczeniem i dają rady przydatne chorym oraz ich bliskim.

Klaudiusz Nadolny jest autorem procedur związanych z udarami, które są stosowane w ratownictwie medycznym. W książce tygodnika „Tylko Zdrowie” wypowiada się m.in. o pracy ratowników medycznych przewożących pacjentów z udarem do szpitala oraz o ważnych informacjach dla dyspozytorów medycznych, przekazywanych przez osoby wzywające karetkę.

- W przypadku podejrzenia udaru mózgu, zespół pogotowia ratunkowego dysponowany jest w kodzie pilności 1, który oznacza najwyższy priorytet - wyjaśnia Klaudiusz Nadolny. - W praktyce oznacza to, ze karetka jedzie na wezwanie z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. Kiedy docieramy do pacjenta, naszym zadaniem jest zebrać rzetelny wywiad medyczny. Pytamy np. co chory jadł, jakie leki zażywa, od kiedy utrzymują się objawy, czy cierpi na inne choroby. Po badaniach zabezpieczamy dojście dożylne pacjenta podczas transportu, czyli wkłuwamy wenflon. W karetce zespół cały czas utrzymuje kontakt z pacjentem, obserwując parametry medyczne. Każdą zmianę stanu pacjenta skrupulatnie zapisujemy w dokumentacji medycznej.

- Trzeba też być bardzo czujnym, bo wciąż nam się mylnie wydaje, że udar mózgu dopada osób powyżej 60. roku życia - zwraca uwagę czytelnikom „Tylko Zdrowie” nasz ratownik. - Tymczasem zdarzało nam się transportować już 14-letniego chłopca, u którego rozpoznano udar krwotoczny. Udar może się zdarzyć w każdym momencie życia.

Książka o udarze liczy sobie ponad 300 stron. Jej autorami są dziennikarze „Tylko Zdrowia”: Anita Karwowska, Margit Kossobudzka, Wojciech Moskal, Katarzyna Staszak i Ewa Tomkowska.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019

Za pomoc w organizacji Dnia Dziecka w Rybniku

3 czerwca 2019