Start Aktualności Rybniccy ratownicy z WPR najlepsi w Śląskiem

Rybniccy ratownicy z WPR najlepsi w Śląskiem

j. w.

DLA RATOWNIKÓW | 1 lutego 2016

Zespół z rybnickiej Stacji Pogotowia Ratunkowego WPR w Katowicach zdobył najwięcej punktów spośród wszystkich ekip województwa śląskiego.

Tegoroczne Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym odbywały się w Bielsku-Białej od 26 do 29 stycznia br. Startowało w nich w sumie 49 zespołów krajowych oraz zagranicznych z Litwy, Łotwy i Ukrainy. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe reprezentowali ratownicy w Rybnika i Katowic. Zespół rybnicki w składzie, Katarzyna Gęborska-Malach, Piotr Szweblik i Adrian Biegonek, mimo że nie uplasował się w czołówce krajowej, był najlepszy wśród wszystkich ekip z województwa śląskiego.

- Symulowaliśmy pomoc w sześciu zdarzeniach medycznych - opowiada Adrian Biegonek. - To były zadania pozorujące upadek podczas prac na wysokości, zatrucie środkami odurzającymi, z ostrą reakcję uczuleniową u dziecka z powikłaniami, zatrzymaniem krążenia w trakcie interwencji medycznej, hipotermią, zatrzymaniem krążenia u dwóch osób, dorosłej i dziecka, spowodowanym porażeniem prądem elektrycznym, zasłabnięcie jednej osoby z zespołu po dużym wysiłku fizycznym i hipoglikemią. To ostatnie wykonywał więc tylko jeden ratownik z zespołu. Musieliśmy też zaliczyć dwie wymagające konkurencje sprawnościowe.

Mistrzostwa wygrał zespół Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie. Ale nasi ratownicy z Rybnika też otrzymali puchar dla najlepszego zespołu z województwa śląskiego.

Prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej zwrócił uwagę na dwa aspekty tegorocznych zimowych mistrzostw. Pierwszy dotyczy nadążania za stale rozwijającą się medycyną i ratownictwem, a drugi związany jest z kwestię imigrantów, a co za tym idzie znajomością języków obcych, komunikowania się z cudzoziemcami, ale także kontaktem ze schorzeniami, które w Polsce nie występują lub są rzadkie, a które mogą wystąpić u imigrantów.

Prof. Ładny przypomina również, że od grudnia 2015 roku obowiązują nowe wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji, które są już wymagane od załóg ratowniczych.

Mistrzostwa w Bielsku-Białej były też ważne z perspektywy Światowych Dni Młodzieży, dla których zabezpieczenie medyczne będzie dużym wyzwaniem. Ratownicy medyczni powinni uczyć się języków obcych i praktycznego porozumiewania się z obcojęzycznymi pacjentami oraz załogami.

Mistrzostwa honorowym patronatem objął m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019