Start Aktualności Rybniccy ratownicy z WPR najlepsi w Śląskiem

Rybniccy ratownicy z WPR najlepsi w Śląskiem

j. w.

DLA RATOWNIKÓW | 1 lutego 2016

Zespół z rybnickiej Stacji Pogotowia Ratunkowego WPR w Katowicach zdobył najwięcej punktów spośród wszystkich ekip województwa śląskiego.

Tegoroczne Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym odbywały się w Bielsku-Białej od 26 do 29 stycznia br. Startowało w nich w sumie 49 zespołów krajowych oraz zagranicznych z Litwy, Łotwy i Ukrainy. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe reprezentowali ratownicy w Rybnika i Katowic. Zespół rybnicki w składzie, Katarzyna Gęborska-Malach, Piotr Szweblik i Adrian Biegonek, mimo że nie uplasował się w czołówce krajowej, był najlepszy wśród wszystkich ekip z województwa śląskiego.

- Symulowaliśmy pomoc w sześciu zdarzeniach medycznych - opowiada Adrian Biegonek. - To były zadania pozorujące upadek podczas prac na wysokości, zatrucie środkami odurzającymi, z ostrą reakcję uczuleniową u dziecka z powikłaniami, zatrzymaniem krążenia w trakcie interwencji medycznej, hipotermią, zatrzymaniem krążenia u dwóch osób, dorosłej i dziecka, spowodowanym porażeniem prądem elektrycznym, zasłabnięcie jednej osoby z zespołu po dużym wysiłku fizycznym i hipoglikemią. To ostatnie wykonywał więc tylko jeden ratownik z zespołu. Musieliśmy też zaliczyć dwie wymagające konkurencje sprawnościowe.

Mistrzostwa wygrał zespół Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie. Ale nasi ratownicy z Rybnika też otrzymali puchar dla najlepszego zespołu z województwa śląskiego.

Prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej zwrócił uwagę na dwa aspekty tegorocznych zimowych mistrzostw. Pierwszy dotyczy nadążania za stale rozwijającą się medycyną i ratownictwem, a drugi związany jest z kwestię imigrantów, a co za tym idzie znajomością języków obcych, komunikowania się z cudzoziemcami, ale także kontaktem ze schorzeniami, które w Polsce nie występują lub są rzadkie, a które mogą wystąpić u imigrantów.

Prof. Ładny przypomina również, że od grudnia 2015 roku obowiązują nowe wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji, które są już wymagane od załóg ratowniczych.

Mistrzostwa w Bielsku-Białej były też ważne z perspektywy Światowych Dni Młodzieży, dla których zabezpieczenie medyczne będzie dużym wyzwaniem. Ratownicy medyczni powinni uczyć się języków obcych i praktycznego porozumiewania się z obcojęzycznymi pacjentami oraz załogami.

Mistrzostwa honorowym patronatem objął m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019