Start Aktualności Pogotowie NA ZDROWIE - nasze zadania i obowiązki

Pogotowie NA ZDROWIE - nasze zadania i obowiązki

DLA LEKARZY DLA PACJENTÓW DLA RATOWNIKÓW | 2 grudnia 2015

Naszym zadaniem nie jest leczenie, lecz ratowanie zdrowia i życia - przypomina Artur Borowicz.

Od uchwalenia ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym minęło ponad 8 lat. Odnoszę jednak wrażenie, że wciąż wiele osób nie wie, jakiej pomocy powinno się od nas oczekiwać i co należy do zadań i obowiązków ratowników medycznych. Stąd wiele jest niedomówień dotyczących naszych interwencji i akcji ratunkowych, a czasami nawet krytycznych publikacji w mass mediach. O naszych sukcesach z kolei nikt nie raczy nawet wspomnieć. A mamy ich setki tysięcy.

W ubiegłym roku zespoły ratownictwa medycznego WPR w Katowicach prawie 200 tysięcy razy wyjeżdżały na ratunek rannym i poważnie chorym. Dodam: skutecznych wyjazdów, bo innych nie było.

Zdarza się niestety, że jeździmy też z pomocą do poważnie rannych, którym nie można już było uratować życia, na przykład w wypadkach samochodowych. Proszę mi wierzyć, każdy taki przypadek nasi ratownicy przeżywają, jakby tracili kogoś bliskiego. Mam dobrych ratowników, wrażliwych, kompetentnych, doświadczonych, z duża wiedzą medyczną. Mogę ich wysłać na każdą akcję ratunkową. Kilkunastu nawet pojechało na trudne misje wojskowe do Kosowa i Afganistanu.

Zespoły WPR w Katowicach wygrywają zawody ratownictwa medycznego, nie tylko w regionie i kraju. Dwa razy byliśmy nawet wicemistrzami Stanów Zjednoczonych i raz wicemistrzami Europy. Szkoliliśmy ratowników medycznych na Ukrainie. Przyglądamy się też od kilku lat ćwiczeniom ratowniczym sił NATO. Nasi ratownicy chętnie wzbogacają swoją wiedzę. Mamy wszak własną szkołę ratownictwa medycznego, w której, i ratownicy, i dyspozytorzy medyczni mogą podnosić swoje kwalifikacje i uzupełniać wiedzę o nowych światowych trendach w dziedzinie ratownictwa medycznego.

Państwowe ratownictwo medyczne od 2006 roku zmieniło się nie do poznania. Już nie wydajemy zwolnień L-4, nie przepisujemy recept na lekarstwa, nie leczymy ambulatoryjnie, nie gipsujemy połamanych rąk i nóg. A tak było w poprzednim systemie. Teraz naszym zadaniem jest zapewnić pomoc każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Pomocy możemy udzielić na miejscu zdarzenia, odwożąc po zaopatrzeniu medycznym pacjenta do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego lub nawet telefonicznie. Warto jednak wiedzieć, że do szpitala odwozimy pacjenta będącego w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia. Zwłaszcza osoby przewlekle chore powinny w pierwszej kolejności konsultować swój stan zdrowia ze swoim lekarzem prowadzącym. Zwykłe jednostki chorobowe, typy grypa, przeziębienie leczy się natomiast w poradni rodzinnej. Nie wzywa się pogotowia ratunkowego do przysłowiowego bólu zęba lub złamanego palca. Od tego są specjalistyczne poradnie. Jadąc do takiego zdarzenia odbieramy czasami szansę przeżycia osobie bardziej poszkodowanej.

Wzywając karetkę pogotowia przez numer alarmowy 999 starajmy się jak najwięcej informacji przekazać dyspozytorowi. Wówczas w trakcie rozmowy szybciej on zdecyduje o wysłaniu na miejsce zdarzenia karetki typu „P”, czyli z ratownikami lub „S” z lekarzem.

Trzeba bowiem wiedzieć, że w województwie śląskim w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego jeździ non stop w sumie 115 ambulansów, z tego WPR w Katowicach dysponuje 85. Łatwo policzyć, że nasze zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżają na ratunek dosłownie co kilka minut. Ilość karetek w systemie PRM i ich lokalizację ustala wojewoda śląski, a zatwierdza minister zdrowia. Usługi w zakresie ratownictwa medycznego są kontraktowane przez NFZ. Za wymuszone przez mieszkańców nieuzasadnione wyjazdy nikt więc nie płaci.

Naszym zadaniem nie jest leczenie, lecz ratowanie zdrowia i życia.

ARTUR BOROWICZ, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach

Dziennik Zachodni (21.02.2015)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019

Za pomoc w organizacji Dnia Dziecka w Rybniku

3 czerwca 2019