Start Aktualności Pyrzowice: Procedury lądowania awaryjnego

Pyrzowice: Procedury lądowania awaryjnego

j. w.

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 30 października 2015

Wieża kontrolna na lotnisku Katowice-Pyrzowice postawiła w stan gotowości Lotniskową Służbę Ratowniczą i powiadomiła Zintegrowaną Dyspozytornię Medyczną w Gliwicach o awaryjnym lądowaniu samolotu z 27 pasażerami na pokładzie oraz trzema członkami załogi.

W trakcie lądowania samolot rozbił się, dodatkowym zagrożeniem był wyciek paliwa. Na miejsce zdarzenia zostały wysłane ambulanse WPR w Katowicach. Od razu do akcji przystąpiła też obsługa techniczna lotniska, policja, straż graniczna i straż pożarna z 30 wozami bojowymi. Interwencję rozpoczęło również sześć wozów Lotniskowej Służby Ratowniczej.

Na pyrzowickie lotnisko od razu wyjechał doktor Wojciech Brachaczek, który pełnił wówczas funkcję Starszego Lekarza Dyżuru. Natomiast Michał Kucap zajął się koordynacją pracy Zespołów Ratownictwa Medycznego. Analizował całe zdarzenie i oceniał przebieg akcji ratowniczej. Z kolei Witold Rębiś przejął nadzór nad dyspozytorami medycznymi ZDM w Gliwicach.

W sumie poszkodowanych było 30 osób. Po segregacji medycznej pięć zakwalifikowano do grupy czerwonych, dziewięć do żółtych i 16 do zielonych.

Tak przebiegały ćwiczenia z zastosowaniem procedur dla awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego. Wzięło w nich udział pięć rezerwowych ambulansów WPR w Katowicach oraz jeden ambulans TL Katowice. Zostały one rozlokowane w Piekarach Śląskich, Radzionkowie, Tarnowskich Górach, Bytomiu i Katowicach. Dodatkowo ZDM Sosnowiec zadysponował dwa ambulanse z Mierzęcic i Siewierza.

ZDM w Gliwicach, zespoły ratownictwa medycznego oraz Lekarz Koordynator Ratownictwa Medycznego przećwiczyli tym razem procedurę wypadku masowego.

Ćwiczenia przeprowadzono w nocy 29 października br. Nosiły one kryptonim "Grill 5 - akcja samolot".

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019

Za pomoc w organizacji Dnia Dziecka w Rybniku

3 czerwca 2019