Start Aktualności Pyrzowice: Procedury lądowania awaryjnego

Pyrzowice: Procedury lądowania awaryjnego

j. w.

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 30 października 2015

Wieża kontrolna na lotnisku Katowice-Pyrzowice postawiła w stan gotowości Lotniskową Służbę Ratowniczą i powiadomiła Zintegrowaną Dyspozytornię Medyczną w Gliwicach o awaryjnym lądowaniu samolotu z 27 pasażerami na pokładzie oraz trzema członkami załogi.

W trakcie lądowania samolot rozbił się, dodatkowym zagrożeniem był wyciek paliwa. Na miejsce zdarzenia zostały wysłane ambulanse WPR w Katowicach. Od razu do akcji przystąpiła też obsługa techniczna lotniska, policja, straż graniczna i straż pożarna z 30 wozami bojowymi. Interwencję rozpoczęło również sześć wozów Lotniskowej Służby Ratowniczej.

Na pyrzowickie lotnisko od razu wyjechał doktor Wojciech Brachaczek, który pełnił wówczas funkcję Starszego Lekarza Dyżuru. Natomiast Michał Kucap zajął się koordynacją pracy Zespołów Ratownictwa Medycznego. Analizował całe zdarzenie i oceniał przebieg akcji ratowniczej. Z kolei Witold Rębiś przejął nadzór nad dyspozytorami medycznymi ZDM w Gliwicach.

W sumie poszkodowanych było 30 osób. Po segregacji medycznej pięć zakwalifikowano do grupy czerwonych, dziewięć do żółtych i 16 do zielonych.

Tak przebiegały ćwiczenia z zastosowaniem procedur dla awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego. Wzięło w nich udział pięć rezerwowych ambulansów WPR w Katowicach oraz jeden ambulans TL Katowice. Zostały one rozlokowane w Piekarach Śląskich, Radzionkowie, Tarnowskich Górach, Bytomiu i Katowicach. Dodatkowo ZDM Sosnowiec zadysponował dwa ambulanse z Mierzęcic i Siewierza.

ZDM w Gliwicach, zespoły ratownictwa medycznego oraz Lekarz Koordynator Ratownictwa Medycznego przećwiczyli tym razem procedurę wypadku masowego.

Ćwiczenia przeprowadzono w nocy 29 października br. Nosiły one kryptonim "Grill 5 - akcja samolot".

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od ORPiP

25 kwietnia 2019

Życzenia od posła K. Gadowskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia

3 kwietnia 2019

Były u nas przedszkolaki i...

12 marca 2019

CZERWONE BERETY dziękują za szkolenie z zasad pierwszej pomocy

20 lutego 2019

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018