Start Aktualności Wnuczku, wnuczko, zarejestruj dziadka/babcię do szczepienia

Wnuczku, wnuczko, zarejestruj dziadka/babcię do szczepienia

SARS-COV-2/COVID-19 DLA PACJENTÓW | 12 stycznia 2021

Fot.: WPR

Na zdjęciu: dwoje ludzi w podeszłym wieku

Od 15 stycznia (piątek) będzie można zapisywać się na szczepienia przeciw COVID-10. Rusza e-rejestracja. W pierwszej kolejności szczepieni będą osoby, które ukończył 80. rok życia.

Rejestracja umożliwi zapisywanie się na konkretne terminy szczepienia. Będzie to możliwe do zrealizowania trzema kanałami. Pierwszy sposób rejestracji: przez internetowe konto pacjenta, drugi: przez infolinię 989, a ostatni sposób to zapisywanie się bezpośrednio w punktach szczepień. Minister Michał Dworczyk, odpowiedzialny w rządzie za realizację Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 zachęca do rejestracji poprzez kanał internetowy. Minister zachęca do założenia internetowego konta pacjenta. Zasadniczo grupa docelowa szczepień, która będzie mogła zaszczepić się po 15 stycznia, nie używa powszechnie komputerów. Oznacza to, że w e-rejestracji muszą im pomóc osoby obeznane w informatyce użytkowej.

Gdy już senior zarejestruje się, to uda się do wskazanego w e-skierowaniu punktu szczepień. A co, gdy kondycja fizyczna nie pozwala mu na taki spacer, co z osobami niepełnosprawnymi – teraz i później? Rząd wydał, na zasadzie decyzji administracyjnej, wytyczne dla gmin ws. transportu pacjentów na szczepienia.

Rząd będzie współfinansował dowóz w wysokości 80 proc. średnich kosztów. Dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców przyjęto stawkę za przewóz 1 osoby niepełnosprawnej w wysokości 75 zł, dla pozostałych gmin – 65 zł (za transport osoby sprawnej ruchowo 30 zł). Partycypację gmin założono na poziomie 20 proc. kosztów organizacji transportu.

Zalecenia do organizacji transportu pacjenta na szczepienie przeciwko COVID-19 zakładają podział na dwa rodzaje gmin: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców oraz gminy miejskie (poniżej 100 tys.), gminy miejsko-wiejskie, w których skład wchodzą zarówno miasta w granicach administracyjnych, jak i obszary poza granicami miast, gminy wiejskie, które na swoim obszarze nie posiadają miast.

Transport taki powinien być przeznaczony dla osób:
• posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami.
• mających trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień) w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich.

Według GUS w Polsce jest:
• 286 tys. osób w wieku 90 plus,
• 1 mln 399 tys. w wieku 80-89 lat,
• 2 mln 975 tys. w wieku 70-79 lat.

 


12.01.2021

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020