Start Aktualności Do specjalisty lub do szpitala teraz już z E-SKIEROWANIEM

Do specjalisty lub do szpitala teraz już z E-SKIEROWANIEM

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 8 stycznia 2021

Fot.: WEB

Na zdjęciu: jak otrzymać e-skierowanie

Od 8 stycznia skierowania na leczenie wystawiane jest w formie elektronicznej. Papierowe dokumenty nadal będą wykorzystywane w przypadku leczenia uzdrowiskowego, programów lekowych, terapii w szpitalu psychiatrycznym oraz rehabilitacji.

E-recepty, to następny etap, m.in. po e-recepcie, w procesie cyfryzacji i usprawnienia procesów leczenia.

NFZ chwali nowe rozwiązanie, bo e-skierowania to duże ułatwienie przede wszystkim dla pacjentów. Można je otrzymać podczas teleporady i wideoporady, a następnie na dalsze konsultacje lekarskie czy badania zapisać się bez wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się z wybraną placówką telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod – indywidualny dla każdego skierowania – oraz swój numer PESEL.

Dzięki nim chory nie będzie musiał już więc osobiście pojawiać się w rejestracji i w ustalonym terminie dostarczać druku wypisanego mu skierowania, by nie zostać skreślonym z listy zapisanych pacjentów.

Elektroniczne druki są zawsze czytelne, nie da się ich zgubić, skracają również sam proces rejestracji.

Wszystkie dane, potrzebne do zapisania pacjenta, są bowiem pobierane automatycznie, po wpisaniu podanego przez niego kodu

E-skierowanie wystawia się podobnie jak e-recepty.

Lekarz wprowadza wymagane dane pacjenta do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie (P1) lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo. Papierowe skierowanie pacjent otrzyma tylko w przypadku awarii internetu albo systemu służącego do jego wystawienia. A co z tymi, którzy nie mają założonego IKP, czyli Internetowego Konta Pacjenta?

Pacjent, który nie aktywował IKP oraz nie podał adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu otrzymuje od osoby wystawiającej e-skierowanie wydruk informacyjny, dzięki któremu może zrealizować e-skierowanie. Zatem nie trzeba mieć konta IKP, aby dostać i zrealizować e-skierowanie. Warto jednak założyć IKP, bo na nim można mieć nie tylko dostęp do e-skierowania, ale także e-recepty, możliwość udostępniania lekarzowi informacji o stanie zdrowia i historii przepisanych leków. 

OK. Pacjent ma już e-skierowanie. I co dalej? Do specjalisty umówić może się telefonicznie lub w rejestracji podając kod i numer PESEL lub pokazując wydruk informacyjny, z którego placówki posiadające czytniki mogą zeskanować kod kreskowy. E-skierowanie jest automatycznie przypisywanie do wybranej placówki. Nie można go zrealizować w innej.

Pilotaż e-skierowania rozpoczął się w październiku 2018 i zakończył 30 września 2019. W tym czasie wzięło w nim udział blisko 100 placówek. W każdym kolejnym dniu dołączały nowe. Według danych Centrum e-Zdrowia do 13 listopada 2020 r. lekarze wystawili 3,3 mln e-skierowań, a między 1 a 13 listopada 2020 roku w dzień roboczy średnio 32 tys.

 

Wszystkiego o e-skierowaniach możesz dowiedzieć się w tym miejscu.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020