Start Aktualności DARMOWE SZKOLENIA – czasem opłaca się dać coś za darmo, BY ZYSKAĆ

DARMOWE SZKOLENIA – czasem opłaca się dać coś za darmo, BY ZYSKAĆ

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 8 stycznia 2021

Fot.: WPR

Na zdjęciu: karty doskonalenia zawodowego ratowników medycznych

Od tego roku wszystkie szkolenia dla pracowników WPR w Katowicach – od kursu podstawowej pierwszej pomocy przez kwalifikowaną pierwszą pomoc po szkolenie medyczne dla personelu medycznego – będą DARMOWE. Pierwszy darmowy kurs już 18 stycznia, a kolejny – tydzień później.

Cóż w tym takiego niezwykłego? Dotąd były one zasadniczo, poza paroma wyjątkami, płatne. Np. za kurs doskonalący dla ratowników medycznych nasz pracownik płacił 450 zł.

– Czy inne pogotowia ratunkowe w Polsce nie organizują takich szkoleń dla swoich pracowników za darmo? – pytamy MICHAŁA KUCAPA, kierownika Szkoły Ratownictwa Medycznego WPR w Katowicach.
– Owszem, ale tak szerokiej oferty z którą teraz my wychodzimy, to z tego co się orientuję, nie mają inne pogotowia. Czasem pracownicy nie płacą za jakieś szkolenia. I tyle. U nas w 2021 r., chcę podkreślić, szkolenia dla pracowników będą darmowe.

– Skoro kiedyś były odpłatne, a teraz są za darmo, to kto za nie zapłaci?
– Jest kilka rozwiązań dotyczących finansowania, bo rzecz jasna, jeśli coś jest za darmo, to wcale nie znaczy, że to nie kosztuje. Chodzi m.in. o fundusze unijne pozyskiwane za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. W tym przypadku, jak to się mówi, „jesteśmy w trakcie”. Jako, że za szkolenia prywatne osoby i podmioty płacą, to z tych wpływów będziemy także finansować darmowe szkolenia dla naszych...

– Dobrze, ale przecież instruktorzy z WPR dotychczas pobierali honoraria za prowadzenie szkoleń. To teraz będą to robili za darmo?
– Sprostowanie: nie wszyscy instruktorzy z WPR pobierali honoraria. I w tym roku nadal tak będzie.

– Mówi się, że za darmo umarło. Dlaczego WPR w Katowicach będzie szkolić swoich pracowników w stu procentach bezpłatnie. W innych pogotowiach też może będą oczekiwać takich rozwiązań...
– Wiele jest argumentów. Po pierwsze: jest to działanie dla dobra... pacjenta. Po drugie: w codziennej pracy zespołów ratownictwa medycznego (ZRM) nie ma tzw. de-briefingu, czyli analizy postępowania pod kątem poprawności wykonywania medycznych czynności (MCR) ratunkowych. Po trzecie: to co wiąże się z poprzednim argumentem – uczestnicy szkoleń zyskują, to naukowo jest potwierdzone, pewność siebie w działaniu ZRM. Po czwarte: znów nawiązując do poprzedniego – wykonywanie naszej pracy związane jest często ze stresem, medycyna ratunkowa opracowała wiele algorytmów i akronimów w realizowaniu MCR i o tym jest też mowa na naszych szkoleniach, one przypominają o sprawdzonych wzorcach...

– Chodzi o tzw. pamięć mięśniową, niczym u snajperów?
– Tak, trening czyni mistrzem, a gdy się pamięta te wszystkie algorytmy i akronimy, to nawet będąc w stresie, działa się racjonalnie, choć automatycznie. Ale wróćmy do argumentów nieprzemawiających za darmowym podnoszeniem kwalifikacji. Piąty argument: wybierając zawód medyczny, decydujemy się na ciągłe podnoszenie kwalifikacji, co dotychczas kosztowało, a teraz jest darmowe. Szósty argument: nie ma co ukrywać, że pacjenci skarżą się na ZRM. Nie będę analizował, ile jest skarg słusznych, ile niesłusznych. Powiem tak: więcej szkoleń, to mniej błędów popełnianych w pracy. I jeszcze dwa argumenty. Można?

– Proszę bardzo, argument siódmy?
– Jesteśmy jedynym w województwie pogotowiem, które ma własny ośrodek szkoleniowy, czyli Szkołę Ratownictwa. Takie ośrodki mają służby mundurowe – policja, straż pożarna itp. oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Warto wiedzieć, że w Czechach i Niemczech, by tylko na tych przykładach poprzestać, każdy odpowiednik naszego WPR ma własny ośrodek szkoleniowy. I ostatni argument sformułowała wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej dr n. med. i dr n. o zdr. Jolanta Majer. Stwierdziła w protokole pokontrolnym, że trzeba zintensyfikować szkolenie zawodowe personelu medycznego. Reasumując: jestem przekonany, że te zmiany, o których rozmawiamy, wszystkim wyjdą na dobre.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020