Start Aktualności Nie ma ryzyka zastoju pracy pogotowia po nowym roku

Nie ma ryzyka zastoju pracy pogotowia po nowym roku

IWRP

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 26 listopada 2020

Mieszkańcy Śląska będą mieli zapewnioną opiekę ratowników medycznych po nowym roku – zapewnia Łukasz Pach, dyrektor WPR w Katowicach. Jeśli ratownicy kontraktowi nie złożą oferty w konkursie, ich dyżury przejmą w ramach nadgodzin, ratownicy etatowi.

W Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach zatrudnionych jest 376 ratowników etatowych i 436 na kontraktach – mają podpisane umowy, których termin upływa 31 grudnia 2020 roku.

Do 2 grudnia ratownicy kontraktowi mogą składać oferty na świadczenie usług medycznych.

– Po ogłoszeniu konkursu, 306 ratowników kontraktowych złożyło protest, nie zgadzając się na zaproponowane przez dyrekcję stawki wynagrodzenia. Stawki w nowym konkursie zostały ujednolicone i są dla ratowników korzystniejsze, bo przy wypracowaniu liczby godzin, daje to o 400 zł większe wynagrodzenie – mówi Łukasz Pach.

Wcześniej różniły się one nieco w zależności od zajmowanego stanowiska w karetce.

Wątpliwy dla ratowników kontraktowych jest także zapis w umowie, który mówi, że dyrekcja zapewnia 50 proc. zaproponowanych przez ratowników godzin, a pozostały, zadeklarowany przez nich czas pracy będzie niejako uzupełnieniem dyżurów ratowników zatrudnionych w WPR na etatach.

– Muszę zwiększyć komfort pracy ratowników etatowych – podkreślai dyrektor Pach. – Przez lata to ratownicy kontraktowi narzucali rytm ustawiania grafików, a ratownicy zatrudnieni na umowę o pracę uzupełniali dyżurami dyspozycyjność osób prowadzących działalność gospodarczą. Tym samym wynagrodzenie osób na etatach było o wiele mniejsze od wynagrodzenia ratowników kontraktowych.

Warto podkreśli, że część ratowników kontraktowych, którzy podpisali protest, jednocześnie złożyli swoje oferty w konkursie na świadczenie usług medycznych. Oferty cały czas spływają.

– Ratownicy medyczni zatrudnieni w naszej placówce na umowie o pracę deklarują pomoc. Zapewniają, że jeśli zajdzie taka potrzeba, wezmą nadgodziny i ciągłość opieki mieszkańców Śląska nie będzie przerwana – zapewnia Łukasz Pach.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020