Start Aktualności Bez krwi z tych zwierząt nie można byłoby tworzyć szczepionek

Bez krwi z tych zwierząt nie można byłoby tworzyć szczepionek

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA PACJENTÓW | 26 listopada 2020

SKRZYPŁOCZE, to tzw. staroraki mają niebieską krew, a w niej coś, co wykrywa najmniejsze ślady biotoksyn (np. w szczepionkach). Błękitna krew ma białka tak uczulone na skażenia bakteryjne, że gdy napotka jakiś patogen, to tworzy wokół niego skrzep. Te zwierzęta są na Ziemi od 400 mln lat. Przeżyły dinozaury, ale mogą nie przeżyć epidemii SARS-CoV-2.

Skrzypłocz (Limulus polyphemus) to gatunek morskiego stawonoga z rzędu ostrogonów. Ma głowotułów oraz VII segment ciała przykryty podkowiastym pancerzem. Drugi pancerz znajduje się na odwłoku. Dlatego zwierzę to jest dwudzielne i może się składać w pół. Ostatni segment odwłoku jest przekształcony w dość długi i ostry ogon. Odnóża skrywają się pod pancerzem. Odnóża kroczne zaopatrzone są w szczypce. Pierwsza para odnóży odwłokowych zawiera otwory płciowe. Pozostałe są zaopatrzone w skrzela. Larwy skrzypłoczy przypominają trylobity. Tyle o stworzeniu encyklopedia zoologiczna.

Limulus polyphemus uratował nie jedno ludzie życie. Teraz stworzenia mogą przestać istnieć obrońcy przyrody ostrzegają, że obecne wysiłki na rzecz opracowania i przetestowania szczepionek przeciwko SARS-CoV-2/COVID-19 mogą przyspieszyć przejście żywej skamieliny do historii. Czynnik krzepnięcia LAL (Limulus Amebocyte Lysate), uważany za najbardziej czuły wskaźnik obecności patogenów, pozyskuje się z tych żywych skamielin.

Co roku wyciągano z morza ok. 600 tys. skrzypłoczy. Aby uzyskać LAL, technicy laboratoryjni przebijają skorupę zwierzęcia i usuwają około 30 proc. jego krwi z żyły w pobliżu serca. Potem kraby podkowiaste (inna nazwa tych zwierząt) są wypuszczane do wody, ale – zdaniem biologów i ekologów – ok. 30 proc. nie przeżywa tej „wędrówki”.

Od jednego osobnika pozyskuje się 200-400 ml krwi. Gdyby z człowieka wypompować jedną trzecią jego krwi, to by nie przeżył takiego zabiegu. By wypreparować litr LAL trzeba pobrać krew minimum od 1,2 tys. skrzypłoczy. Taka porcja kosztuje ok. 25 tys. USD.

Co ciekawe, nawet rozcieńczony LAL dalej wykazuje swoje antypatogenowe właściwości. Co prawda od 2016 r. na rynku jest jego sztuczny odpowiednik (rFC – recombinant factor C), ale nie jest to tak skuteczny i bezpieczny, jak LAL. Nie można go stosować w USA.

A tam, kilka firm mocno pracuje nad uzyskaniem antycovidowej szczepionki, z czego dwie Pfizer i Moderna ogłosiły, że ich produkty będą dostępne jeszcze w tym roku. Zamówienia idą w setki milionów dawek. Nie byłoby ich (i następnych), gdyby nie prehistoryczne kraby, wyglądające niczym wyjęte z filmów o Obcym.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020