Start Aktualności 1,5 mln zł na testy dla pracowników DPS-ów w Śląskiem

1,5 mln zł na testy dla pracowników DPS-ów w Śląskiem

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 25 listopada 2020

Trwa akcja testowania w kierunku SARS-CoV-2 pracowników domów opieki społecznej (DPS) w województwie śląskim. Finansuje ją marszałek województwa śląskiego, a testowanie prowadzi śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia z Zabrza. Docelowo testom zostaną poddani pracownicy 111 DPS-ów.

 – Projekt realizowany jest na potrzeby Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej Województwa Śląskiego, wykonawca testów został wyłoniony w przetargu. W sumie przetestowanie 6,5 tys. pracowników do 11 grudnia kosztuje ok. 1,5 mln zł – wyjaśnia nam Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, odpowiedzialna w nim m.in. za ochronę zdrowia.

 Jak wygląda ta akcja? Można było przekonać się o tym w środę (25 listopada) w DPS „Przyjaźń” w Tarnowskich Górach. Pojawił się tu mobilny punkt pobierania wymazów. Cała procedura, od zarejestrowania się do pobrania materiału badawczego, zajmuje kilka minut. Potem jest on przewożony do laboratorium Kardio-Medu. Na drugi dzień wynik jest już znany. Dodajmy, że jest to test RT-PCR, molekularny. Co prawda nie ma, co podkreślają wirusolodzy, testów dających wynik w 100 proc. pewnych (czyli o 100-proc. skuteczności), ale testy molekularne uważane są za najdokładniejsze, z 80-proc. skutecznością.

 – To już drugi raz mamy pobierane wymazy – informuje Izabela Szeliga, dyrektor „Przyjaźni”. Mamy 91 pracowników. Poprzednio wśród przetestowanych odkryto czterech zarażonych, chorych bezobjawowo. Mamy 130 mieszkańców i dotychczas koronawirusem zaraziło się 9 osób. Nie było potrzeby, by je hospitalizować. Przeszły przez chorobę w placówce.

Dotychczas akcję przeprowadzono w 93 DPS-ach województwa śląskiego. Możliwe, że będzie ona, to zależy od sytuacji epidemicznej, również na początku przyszłego roku.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020