skala powiększenia 100% wielkość czcionki 100%
Start Aktualności Nie tylko COVID jest zagrożeniem dla zdrowia obywateli

Nie tylko COVID jest zagrożeniem dla zdrowia obywateli

WPR

DLA PACJENTÓW SARS-COV-2/COVID-19 | 18 listopada 2020

– Przygotowaliśmy program odbudowy zdrowia Polaków. Ten program będzie prawdopodobnie inicjowany od początku stycznia 2021 roku, ale mamy gotowe jego fundamentalne założenia – poinformował (18 listopada) Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapowiadając, żej jednym z elementów planu odbudowy zdrowia Polaków będzie „zdjęcie limitów ze specjalistyki”.

Hasło „zostań w domu” nie dotyczy kontynuacji leczenia – apelował minister.

– Nie dotyczy tego, kiedy źle się czujemy. Lekarzy trzeba odwiedzać. To są rzeczy, które mogą zadecydować o zdrowiu w najbliższym czasie (…). Głównym zabójcą w Polsce pozostają cały czas choroby kardiologiczne, a w drugiej kolejności bardzo dynamicznie przyrastające choroby onkologiczne. Jesteśmy w sytuacji, gdzie przestrzeń dyskusji nt. zdrowia publicznego została zdominowana w ostatnich miesiącach przez covid.

Przyczynami ograniczenia dostępu do leczenia są, według ministra zdrowia, przekształcenie łózek szpitalnych w covidowe i teleporady, które „zdominowały możliwość kontaktu z lekarzem”.W resorcie – zakomunikował szef resortu – odpowiedni zespół opracował wytyczne, kiedy teleporada powinna być stosowana, a kiedy nie.

Na czym ma polegać „program odbudowy zdrowia Polaków”?

Po pierwsze będzie przedstawiony program dla osób w wieku powyżej 40 lat, którzy właśnie wpadają w ryzyko różnych zachorowań, by mogli dokonać podstawowej weryfikacji swojego stanu zdrowia, żeby wychodząc z pandemii, dokonać oceny stanu swojego stanu zdrowia – zapowiedział szef resortu zdrowia.

Drugim elementem planu ma być „zdjęcie limitów ze specjalistyki”.

– Mamy uzgodnione z Narodowym Funduszem Zdrowia, że limity, które obowiązują w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej zostaną zniesione, bo to umożliwi nadrobienie pewnego deficytu zdrowia, który został wygenerowany poprzez pandemię, ponieważ nie dbaliśmy o swoje zdrowie tak, jak robiliśmy to wcześniej – przyznał Adam Niedzielski.

I wreszcie trzeci filar, na którym ma wspierać się rządowy program:

– Chcemy poszerzyć funkcjonalność krajowej sieci onkologicznej, wprowadzając dodatkowe elementy profilaktyczne i rozbudowując ją, ponieważ ona ma cały czas charakter pilotażu, który nie jest na terenie całego kraju jeszcze realizowany.

Minister zapowiedział budowę krajowej sieci kardiologicznej, „która będzie miała zdefiniowane ośrodki referencyjne, które w skoordynowany sposób będę mogły tak, jak w onkologii – prowadzić pacjenta między różnymi fazami leczenia”.

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020

Z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa życzenia na DRM

15 października 2020