skala powiększenia 100% wielkość czcionki 100%
Start Aktualności Ozdrowieńcy z C-19 poszukiwani, osocze z ich krwi ratuje życie

Ozdrowieńcy z C-19 poszukiwani, osocze z ich krwi ratuje życie

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 18 listopada 2020

„Musi minąć 18 dni od momentu ustąpienia objawów zakażenia lub zakończenia izolacji, lub 14 dni od wykrycia przeciwciał anty-SARS-CoV-2”. Wówczas można oddawać osocze. O wszystkim co tego dotyczy, informuje dedykowana strona: osocze-covid.pl.

Uruchomiło ją Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK). Dzięki niej może będzie łatwiej dotrzeć do potencjalnych dawców. A osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, czyli tzw. ozdrowieńców, poszukuje nie tylko śląskie Centrum, ale i wszystkie inne regionalne.

Na anonsowanej stronie internetowej można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące procedury oddania osocza. Zainteresowany/a dowie się z nich kto, gdzie i jak można oddać swoje osocze. Można na niej znaleźć odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania.

Przypomnijmy, że osocze może zostać pobrane od osób w wieku od 18 do 65 lat, które:
spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741);
przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej: 28 dni od zakończenia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

W jaki sposób zgłaszać się do RCKiK?

Ozdrowieńcy mogą oddawać osocze w siedzibie RCKiK w Katowicach. Przed wizytą proszeni są o zapoznanie się z ogólnymi informacjami zawartymi na stronie anonsowanej stronie oraz kontakt telefoniczny pod jednym z następujących numerów telefonów:
• 726 227 229,
• 607 619 718,
• 607 678 519,
• 32 208 74 19.

– Zwracamy się do wszystkich osób, które przechorowały COVID, a które chciałyby pomóc pacjentom w szpitalach, o zgłaszanie się do RCKiK w Katowicach. Ponieważ z jednej donacji możemy wytworzyć trzy dawki terapeutyczne, a jeden dawca może oddać osocze do pięciu razy. Oznacza to, że jeden ozdrowieniec może pomóc kilkunastu chorym – apeluje Stanisław Dyląg, dyrektor naczelny RCKiK w Katowicach.

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020

Z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa życzenia na DRM

15 października 2020