skala powiększenia 100% wielkość czcionki 100%
Start Aktualności SZCZEPIENIA - będzie operacja, jakiej wcześniej świat nie widział

SZCZEPIENIA - będzie operacja, jakiej wcześniej świat nie widział

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 16 listopada 2020

Badania na uzyskaniem szczepionki przeciwko SARS-CoV-2/COVID-19 w III fazie prowadzi kilkanaście firm. Jednak ostatnimi czasy, to produkt koncernu Pfizer, jak wynika z przekazów medialnych, kreowany jest na zwycięzcę wyścigu o opracowanie skutecznej szczepionki.

CO prawda Pfizer podał, że skuteczność szczepionki jego autorstwa ma wynosić 90 proc., ale nie wiadomo jeszcze wiele o skutkach ubocznych (NOP – niepożądane odczyny poszczepienne). Koncern podał, że z jego obliczeń wynika, iż tylko 1 osoba na 1 mln może mieć jakieś powikłania po stosowaniu jego szczepionki. To byłby wręcz doskonały wynik, gdy zostanie potwierdzony stosownymi badaniami.

Pfizer zakłada, że jeszcze w listopadzie produkt zostanie zaakceptowany w USA i Europie.

Czy tak będzie, to się okaże.

Wiadomo, i to się raczej nie zmieni, jak trzeba będzie przechować szczepionkę. W nader specyficznych, w takich, w których dotychczas szczepionek się nie przechowywało. I te warunki mogą, gdy na rynku pojawią się konkurencyjne rozwiązania, być słabą stroną oferty Pfizera. A gdy się nie pojawią, to będą problemem niełatwym do rozwiązania w skali globalnej. Jak bowiem dostarczyć szczepionki, które wymagają temperatury przechowywania minus 70–80 st. C?

Koncern zapewnia specjalne pojemniki do bezpiecznego transportu szczepionek, ale to nie tylko ułatwia ich dystrybucję, ale zwiększa jej koszty.

Pamiętajmy, że rząd zakłada, że szczepionkę Pfizera przyjmie 31 mln Polaków. Jeden szczepiony, dwie dawki. 31 razy 2 równa się 62. Miliony jednorazowych strzykawek i igieł. Tyle będzie trzeba ich, by zaszczepić Polaków” „pfizerami”.

To tylko dwa z wielu problemów zalegających na drodze do masowych szczepień przeciwko C-19. Jest jeszcze parę nie mniej ważnych:
• to będzie szczepił (lekarze i pielęgniarki to za mało),
• kto będzie odpowiadał, gdy pojawią się u kogoś jakieś NOP-y,
• co będzie, gdy na rynku pojawi się w tym samym czasie więcej niż jedna, zatwierdzona do obrotu, szczepionka?

Pytań jest wiele. Szczepionki (poza kontrowersyjnym rosyjskim Sputnikiem V) zatwierdzonej do obrotu jeszcze nie ma. A z badań wynika, że 40 proc. społeczeństwa zaszczepi się szczepionką, jaką by ona nie była i skąd nie była. A to oznacza, że 60 proc. ma jakieś wątpliwości względem szybkiej ścieżki kreacji szczepionek. Na tyle poważne, w ich opinii, że wolą się wstrzymać się z decyzją.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020

Z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa życzenia na DRM

15 października 2020