skala powiększenia 100% wielkość czcionki 100%
Start Aktualności Szpital Narodowy wkrótce będzie mógł przyjmować pacjentów

Szpital Narodowy wkrótce będzie mógł przyjmować pacjentów

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 26 października 2020

„Praca w tym szpitalu będzie dla Państwa ciekawym i wyjątkowym wyzwaniem zawodowym” – czytamy w ogłoszeniu zachęcającym do pracy. Bez wątpienia. Lepiej jednak, by Szpital Narodowy (d. Stadion Narodowy) w Warszawie pozostał w rezerwie.

Dr n. med. Artur Zaczyński (zastępca dyrektora ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA), to człowiek odpowiedzialny za metamorfozę stadionu w szpital. Deklaruje, że Szpital Narodowy będzie gotowy już w środę (28 października).

– Stadion był już wcześniej przemyślany tak, żeby na wszelki wypadek można było wstawić tam łóżka szpitalne. Tylko nikt nie przewidział, że nastąpi pandemia, która wymaga tlenoterapii, a to już jest kwestia dodatkowej infrastruktury. Normalny szpital polowy tego nie przewiduje. A tu mamy chorobę, która zajmuje układ oddechowy i tego wymaga – wyjaśnia Onetowi dyrektor Zaczyński.

Jest już gotowa instalacja tlenowa do 300 łóżek. Są generatory i miedziane rury, podłączone do 10-tonowego zbiornika tlenu, który już stoi na płycie boiska.

– To wszystko jest w tej chwili łączone w jeden wspólny system. Z tym aspektem nie powinno więc być problemu. Rozważaliśmy różne rozwiązania, włącznie z tym, że dystrybucja tlenu może się odbywać za pomocą dowożonych butli dużych objętości, podłączanych do centralnego węzła. Ale byli tu na miejscu fachowcy, którzy przyjechali, obejrzeli i stwierdzili, że da się wykonać całą instalację. I to się właśnie realizuje.

Szpital Narodowy ma być wzorcem dla innych, tego rodzaju polowych lecznic.

Docelowo szpital ma mieć 500 miejsc z możliwością zwiększania ich liczby do tysiąca. Koszty funkcjonowania będzie pokrywał NFZ. Sprzęt dostarcza Agencja Rezerw Materiałowych, czyli magazynów przygotowanych na wypadek godziny W, czyli wojny. Stąd, prawdopodobnie, są niepierwszej młodości.

Szpital Narodowy nie będzie największym w Polsce, to jest wyposażonym w największą liczbę łóżek, szpitalem. W tej materii liderem jest Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Jest w nim 900 łóżek. Dla porównania: Chris Hani Baragwanath w Johannesburgu ma 3400 łóżek. W 1997 r. był największym na świecie szpitalem, teraz jest czwartym.

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020

Z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa życzenia na DRM

15 października 2020