DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 15 września 2020
Fot.: Tomasz Żak/UMWŚ
Jednak nie taki, że odpoczywający zaleguje w fotelu z pilotem od TV w jednej ręce, a z piwem w drugiej. Dla zdrowia wskazany jest aktywny odpoczynek. Najlepiej z poszerzaniem wiedzy. A jedno i drugie gwarantuje wielkie święto Szlaku Zabytków Techniki – Industriada. To już jej 11. edycja.
W tym roku, z wiadomych względów, nie w czerwcu, ale we wrześniu. I z wiadomych względów nie będzie dwu-, ale jednodniową: 26 września. W ramach Industriady będzie można poznać 36 obiektów zabytków poprzemysłowych umiejscowionych w 23 punktach Śląskiego. Uwaga: na miejsce dojedziemy bezpłatnie Kolejami Śląskimi lub komunikacją ZTM.
„Natura w przemyśle”. Takie hasło przyświeca tegorocznej edycji Industriady.
– Te światy zawsze się przenikały. Są sobie bliższe niż mogłoby nam się to wydawać. Związek pomiędzy tymi dwoma światami sięga początków przemysłowej działalności człowieka. Natura i industrialny charakter naszego regionu są nierozłączne: wszystkie cztery żywioły odgrywały przecież kluczową rolę w pracy i codziennym życiu górników, hutników oraz robotników. – przekonuje Monika Pojda-Dziekońska, zastępca dyrektora SCK – Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich, wchodzącego w skład Szlaku Zabytków Techniki.
Wystawy, gry miejskie, artystyczne instalacje, wykłady i warsztaty – wszystko związane z wyjątkowym motywem przewodnim. W Zabrzu, w Sztolni Królowa Luiza, zostanie uruchomiona zabytkowa parowa maszyna wyciągowa, jedna z najstarszych w całej Europie. Dla tych, którzy chcieliby jeszcze lepiej poznać historię śląskiego regionu, w Zabytkowej Kopalni Srebra Tarnowskich Górach dostępna będzie niezwykła podróż do wnętrza ziemi. Podczas niej uczestnicy dowiedzą się więcej o kształtowaniu bogactw mineralnych tutejszych ziem, a także zobaczą jak w ciemnościach rozwija się natura. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu zapraszają na przejazd trasą Bytom Karb – Tarnowskie Góry Kopalnia – Bytom Karb. To jedyna okazja w roku, aby na tej trasie podziwiać krajobrazy Górnego Śląska z okien zabytkowego taboru.
W zabytkowej kopalni węgla kamiennego „Guido” w Zabrzu proponują wędrówkę w głąb wyrobisk, 300 metrów poniżej poziomu szybu. Będzie można poznać historię rozwoju górniczej technologii – od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Pod ziemią będzie można zobaczyć mobilną ekspozycję wystawy Ex-Silesia Lux, powstałej z okazji jubileuszu 100-lecia Powstań Śląskich.
Święto Szlaku Zabytków Techniki zakończy się w tyskim Browarze Obywatelskim. W finale koncert Marcina Wyrostka & AUKSO oraz multimedialny pokaz mappingu.
Industriadę jak co roku wspiera Województwo Śląskie. Aby zwiedzić wszystkie atrakcje i dostać się do wszystkich obiektów będzie można dostać się na miejsce m.in. za pośrednictwem Kolei Śląskich lub komunikacją Zarządu Transportu Metropolitalnego. Pociągami KŚ dojedziemy bezpłatnie, pobierając wcześniej bezpłatne bilety w kasach lub bezpośrednio u kierownika pociągu.
A tu można zapoznać się z pełnym programem XI Industriady.
21 stycznia 2021
21 stycznia 2021
20 stycznia 2021
20 stycznia 2021
19 stycznia 2021
19 stycznia 2021
19 stycznia 2021