Start Aktualności Nasi ratownicy zabezpieczali odbicie zakładników

Nasi ratownicy zabezpieczali odbicie zakładników

j. w.

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 20 września 2015

Terroryści przejęli w Chorzowie tramwaj. Do akcji musiał wkroczyć Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji (SPAP) z Katowic wraz z zaprzyjaźnioną grupą antyterrorystyczną z Czech.

Terroryści wzięli kilkunastu zakładników. W trakcie ich odbijania doszło do nieszczęśliwego wypadku. Wielu pasażerów zostało poszkodowanych.

Na miejscu od razu były nasze zespoły ratownictwa medycznego z Bytomia, Katowic i Tychów. Jeden z naszych ratowników, Jakub Kucera został przydzielony do grupy SPAP. Koordynator ratowników medycznych, Łukasz Michalski (SPR Katowice - Ligota) natychmiast wdrożył procedury wypadku masowego. Na prowadzenie triage wyznaczył Ewę Kochanowską (SPR Katowice - Ligota). Ratowników, Jacka Wawrzynka (SPR Katowice, ul. Powstańców)) i Pawła Kawalca (SPR Tychy) wydelegował do pracy w punkcie medycznym. Pozostali ratownicy Mateusz Goj (SPR Tychy), Dorota Kubica i Piotr Rybicki (SPR Bytom), Łukasz Michalski (SPR Katowice - Ligota) oraz Paweł Kowalski (SPR Katowice, ul. Powstańców) zabezpieczali całą akcję i prowadzili ewakuację rannych do szpitali.

Było bardzo groźnie. Strzały padały z obu stron, wybuchały granaty. Podczas odbijania zakładników dwie osoby zginęły, wśród nich zakładnik postrzelony przez terrorystę w głowę. Drugim zabitym był jeden z terrorystów.

Oczywiście to był tylko pokaz, na niby, którego scenariusz przygotowali nasi ratownicy: Michał Kucap i Kuba Kucera. Kucab był również koordynatorem ćwiczeń.

Pokaz odbijania zakładników podczas ataku terrorystycznego zaprezentowany został w ramach Dnia Otwartych Warsztatów Tramwajowych w Chorzowie Batorym. Ćwiczenia były filmowane przez kilka kamer, w tym z jednej umieszczonej na dronie. Ich obsługą zajmowali się nasi ratownicy: Janusz Trusz i Sebastian Masalski. Materiał filmowy w celach szkoleniowych będzie teraz dokładnie analizowany.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019

Za pomoc w organizacji Dnia Dziecka w Rybniku

3 czerwca 2019