Start Aktualności Rząd zafunduje pewnym grupom szczepienia przeciwgrypowe?

Rząd zafunduje pewnym grupom szczepienia przeciwgrypowe?

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 27 lipca 2020

Fot.: PIS

Co przypominają te zalecenia?

Rząd odniósł się do apeli zakaźników i wirusologów, którzy namawiają polskie społeczeństwo do szczepienia się przeciwko grypie, co ich zdaniem, jest szczególnie ważne w ewentualnej (dla niektórych) lub pewnej (dla wielu) kolejnej fali epidemii koronawirusa. Możliwe, że wprowadzony będzie system bezpłatnych szczepień dla osób z grupy wysokiego ryzyka.

Szczepionka nie jest droga. Kosztuje ok. 30 zł. O to, by się szczepić apelują nie tylko lekarze, ale i Komisja Europejska. Wskazuje ona państwom Po co? Po to, zmniejszyć ryzyko jednoczesnego wystąpienia jesienią epidemii grypy i COVID-19.

Grypa i COVID-19 charakteryzują się podobnymi objawami. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, im więcej osób zaszczepi się przeciw grypie, tym łatwiej będzie odróżnić tę chorobę od COVID-19. Problem w tym, że w sezonie grypowym 2019/2020 zaszczepiło się niecałe 4 proc. Polaków. Ba, nawet od tych szczepionek stroni personel medyczny.

– Będziemy w tym roku popularyzować szczepienia przeciwko grypie, być może wprowadzimy jakiś system bezpłatnych szczepień dla osób z grupy wysokiego ryzyka: służby zdrowia i osób starszych – poinformował w poniedziałek (27 lipca) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie prowadzonej w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Zapytany, czy takie szczepienia będą płatne czy darmowe, wiceminister zdrowia odpowiedział, że „być może wprowadzimy jakiś system bezpłatnych szczepień, bo będzie nam bardzo zależało, żeby jak największą liczbę osób z tej grupy zaszczepić”.

 

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dla dyrektora WPR gratulacje od dyrekcji Szpitala MSWiA

8 września 2020

Gratulacje dla dyrektora WPR z Włoszczowej

8 września 2020

Podziękowania od Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety. Dziękujemy.

14 lipca 2020

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019