skala powiększenia 100% wielkość czcionki 100%
Start Aktualności W walce z zalewem dezinformacji związanej z SARS-CoV-2

W walce z zalewem dezinformacji związanej z SARS-CoV-2

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 15 lipca 2020

Projekt nazywa się #FakeHunter i służy do weryfikowania prawdziwości wielu wiadomości dotyczących SARS-COV-2/COVID-19. Działa od wiosny 2020 i prowadzony jest przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska. Teraz wzmocniony został przez sztuczną inteligencję (AI) zaszytą w #FakeHunter Chatbota.

Za pomocą innowacyjnego narzędzia każdy zainteresowany może dosłownie w ciągu kilku chwil zweryfikować prawdziwość informacji dotyczących nowego koronawirusa oraz wywołanej przez niego pandemii COVID-19. By jednak AI udzieliła odpowiedzi musi mieć dane w bazie serwisu fakehunter.pap.pl.

– To nowatorskie narzędzie, oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, które cały czas się uczy i rozwija. W praktyce, działa więc tym lepiej, im częściej i intensywniej jest używane: dzięki interakcji z użytkownikami oraz danym, które są do niego wprowadzane. Chatbot będzie istotnym wzmocnieniem projektu #FakeHunter. Został on zresztą stworzony na zasadach pro publico bono przez partnera projektu, firmę Objectivity – informuje Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej.

Chatbot działa m.in. w oparciu o mechanizm przetwarzania języka naturalnego NLP oraz rozwiązania z zakresu usług w chmurze, dostarczane przez Google Cloud i Amazon AWS.

W praktyce, dostęp do nowej, bezpłatnej usługi PAP będzie możliwy – przynajmniej na początku – za pośrednictwem komunikatora internetowego Facebook Messenger.

A tak należy korzystać z #FakeHunter Chatbota...
1. Użytkownik za pomocą czata @PAPFakeHunter zadaje pytania w formie zamkniętej.
2. Chatbot analizuje pytanie rozpoznając intencję użytkownika i przygotowuje najbardziej adekwatną odpowiedź, w oparciu o bazę danych z serwisu fakehunter.pap.pl.
3. Użytkownik otrzymuje natychmiastową odpowiedź w oknie chata z werdyktem (potwierdzającym lub zaprzeczającym) dotyczącym zgłoszonej do sprawdzenia, konkretnej informacji. Otrzymuje też linki do pogłębionych raportów dotyczących danego zagadnienia.
4. W sytuacji, gdy zgłoszone pytanie dotyczy jakiegoś nowego i trudnego do weryfikacji zagadnienia, będzie ono automatycznie przekazywane do redakcji serwisu. Po przeanalizowaniu zgłoszonego zapytania przez ekspertów werdykt na temat jej autentyczności w niedługim czasie zostanie opublikowany w serwisie łowców fejków.

Sprawdzaniem prawdziwości informacji zajmują się specjalnie przeszkoleni społeczni weryfikatorzy, a także eksperci Polskiej Agencji Prasowej. Ich werdykty wraz z uzasadnieniem w formie raportów z podaniem źródeł publikowane są w serwisie fakehunter.pap.pl. Warto przetestować sztuczną inteligencję łowcy fałszywek.

A oto kilka zdemaskowanych fejków.

Czy szczepionka będzie nieskuteczna, jeśli nie przyjmie jej 1/3 populacji?
Tytuł przytoczonego artykułu wprowadza w błąd. Szczepionka nadal będzie skuteczna dla pojedynczego człowieka. Jednak mały procent zaszczepionych nie uchroni nas jako społeczeństwa...

Czy w Polsce jest nowa fala zachorowań na COVID-19?
W Polsce nie ma żadnej „nowej fali zachorowań” na powodowaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 chorobę COVID-19. Sytuacja epidemiczna jest stabilna od około trzech miesięcy z niewielką tendencją spadkową …

Czy testy na koronawirusa to oszustwo?
To fake news. W zgłoszonym filmie Jerzy Zięba stara się udowodnić, że stosowane na świecie testy PCR wykrywające koronawirusa SARS-CoV-2 są mało wiarygodne. Posługuje się przy tym wyrwanymi z kontekstu fragmentami różnych dokumentów. To manipulacja obliczona na to, że nikt nie zajrzy do tych dokumentów, a nawet jeśli, to nie zna procedur i języka, które wymusiły taki, a nie inny ich kształt....

Czy noszenie maseczek nie zmniejsza ryzyka zarażenia COVID-19?
„Nie ma potwierdzonego naukowo dowodu dającego podstawy do stwierdzenia, że noszenie masek jest nieskuteczne. Przeciwnie (...), najnowsze odkrycia biologiczne dotyczące wnikania wirusa SARS-CoV-2 do tkanek ludzkich (...) sugerują, że głównym mechanizmem przenoszenia wirusa nie są drobne aerozole, ale duże kropelki, a zatem noszenie masek chirurgicznych przez wszystkich gwarantuje wyższy poziom ochrony...

Czy nowy szczep koronawirusa jest bardziej zabójczy?
Nowy szczep koronawirusa SARS-CoV-2 nazwany D614G jest bardziej zakaźny niż pierwsze wykrywane odmiany, ale - jak podkreślają naukowcy – nie wiąże się z cięższym przebiegiem choroby COVID-19. Pisanie o „hiperszczepie”, który „sparaliżuje cały świat” – tak jak w tytule zgłoszenia – to manipulacja. Tym bardziej, że mutacja ta już teraz jest najpowszechniejszą formą tego wirusa na Ziemi...

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020

Z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa życzenia na DRM

15 października 2020