skala powiększenia 100% wielkość czcionki 100%
Start Aktualności Nie przyszła pacjentka do ginekologa, ale zadzwoniła do niego

Nie przyszła pacjentka do ginekologa, ale zadzwoniła do niego

NEWSERIA BIZNES

SARS-COV-2/COVID-19 DLA PACJENTÓW | 9 lipca 2020

Naczelny ginekolog Papui Nowej Gwinei ogłosił, że kobiety powinny zaczekać z zachodzeniem w ciążę do końca pandemii. W Polsce takich apeli nie było, za to dużo porad ginekologicznych udzielano na tzw. telefon. Co o konsultacjach zdalnych sądzą Polki? 

Epidemia COVID-19 stała się czynnikiem, który zdecydowanie wpłynął na częstotliwość korzystania z wizyt online, bez względu na specjalizację lekarską. Na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska przeprowadzono badanie „Oczekiwania kobiet wobec komunikacji z lekarzem ginekologiem i farmaceutą”, które podejmuje temat znaczenia telemedycyny w ginekologii.

Jak wynika z badania, 40 proc. respondentek „odbyło” wizytę telefoniczną lub za pośrednictwem internetu. Spośród pacjentek, które skorzystały z teleporady, aż 77 proc. odbyło się przez telefon, 19 proc. za pośrednictwem maila, a 15 proc. poprzez połączenie wideo. Najczęstszym powodem, dla którego respondentki decydowały się na zdalną konsultację było przedłużenie lub wypisanie recepty, na co wskazywało 59 proc. badanych oraz omówienie wyników badań, co stanowiło 49 proc. wskazań. Co zaskakujące, w trakcie konsultacji online zorganizowanych w ramach programu „Recepta na sukces” zdarzało się, że to mężczyźni korzystali z wizyty online w imieniu swoich partnerek i córek, które krępowały się skontaktować osobiście.

– Konsultacje ginekologiczne online nie zastąpią wizyt, w których niezbędne jest badanie fizykalne. To jednak doskonała alternatywa w sytuacji, kiedy konsultacja stacjonarna nie może się odbyć albo chodzi o omówienie wyników badań, przepisanie recepty czy wypisanie zwolnienia lekarskiego. Nie każda konsultacja musi się wiązać z badaniem na fotelu lekarskim. Tak postrzegana telemedycyna ma szansę wpisać się na stałe w ginekologii – uważa dr Ewa Surynt, lekarz ginekolog.

Istotnym czynnikiem, który wpływał na formę teleporady był wiek. Jak wynika z badania, kobiety powyżej 50. roku życia najrzadziej korzystały z czatu wideo.

W przedziale 50-59 było to jedynie 4 proc. ankietowanych, a wśród kobiet powyżej 60. roku życia 9 proc. Ogółem z czatu wideo korzystało 15 proc. respondentek. Warto zwrócić uwagę na to, że kobiety z mniejszych miast rzadziej korzystały z wizyt zdalnych u ginekologa. W przypadku miast do 20 tys. mieszkańców z teleporady nie korzysta 67 proc. respondentek, a w przypadku miast z liczbą mieszkańców 20-100 tys. jest to 71 proc. respondentek.

Wizyta ginekologiczna jest z zasady bardziej wstydliwa niż inne wizyty lekarskie. Forma rozmowy zdalnej może być jeszcze trudniejsza ze względu na nieznaną i rzadko używaną dotąd formułę, a co za tym idzie problemy techniczne. Najczęstsze z nich to niewyraźny dźwięk i zakłócenia w odbiorze audio, na co wskazuje 34 proc. ankietowanych, niewyraźny obraz i słaba jego jakość (26 proc.) oraz przerwanie połączenia (26 proc.).

Wizyta online u ginekologa jest sytuacją, w której lepiej czują się kobiety młode – podkreślają autorzy badań. To one co dzień korzystają z komunikatorów internetowych, czatów wideo, połączeń online. Taki sposób konsultacji to duża oszczędność czasu dla pacjentki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy rozmowa dotyczy omówienia badań, co z powodzeniem może odbyć się w formie zdalnej.

Telemedycyna w ginekologii to trend stale rosnący, który wpłynie na poprawę jakości i rozwój narzędzi teleinformatycznych dostosowanych do zarówno młodszej, jak i starszej grupy pacjentek. Warto pamiętać, że ważną rolę w tej kwestii stanowią nie tylko nowoczesne, intuicyjnie zaprojektowane rozwiązania, ale przede wszystkim kładzenie nacisku na kształcenie lekarzy w zakresie komunikacji z pacjentem.

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020

Z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa życzenia na DRM

15 października 2020