Start Aktualności Trzeba będzie dezynfekować schody, podłogi, klamki i etc.

Trzeba będzie dezynfekować schody, podłogi, klamki i etc.

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA PACJENTÓW | 25 maja 2020

Od dwóch miesięcy mycie rąk i ich dezynfekcja wydają się czymś naturalnym. I przyzwyczailiśmy się do tego. Teraz Główny Inspektorat Sanitarny wprowadza zalecenia dla zarządzających budynkami mieszkalnymi. Mają je „utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym”.

GIS zaleca/zobowiązuje, by po tym, co zostało umyte w budynkach mieszkalnych, to samo zostało zdezynfekowane. Co? A „przestrzenie wspólne” w budynku (podłogi, schody, wnętrza wind itd.) oraz „powierzchnie dotykowe” (klamki, poręcze, uchwyty, domofony, tablice sterujące w windach, skrzynki pocztowe itd.).

GIS przypomina, że „zgodnie z 22 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym”.

Jak często dezynfekować to, co zostało umyte? Wytycznymi GIS stanowią, że „częstotliwość przeprowadzania dezynfekcji oraz przedział czasowy pomiędzy poszczególnymi czynnościami dezynfekującymi powinny być poprzedzone analizą uwzględniającą następujące czynniki...” m.in. takie jak: specyfika obiektu, w tym wielkość i rodzaj obiektu (otwarty czy zamknięty), średnia liczbę osób przemieszczających się w częściach wspólnych czy metoda i rodzaje środków stosowanych do dezynfekcji.

Dodać trzeba, że utrzymywania PRZESTRZENI WSPÓLNYCH i POWIERZCHNI DOTYKOWYCH „w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym”, zasadniczo należy dokonywać nie na łapu capu, ale z przestrzeganiem profilaktyki antyempidemicznej. Pracownicy techniczni oraz personel sprzątający – że posłużymy się językiem komunikatu – mają być wyposażony w odpowiednie ŚIO (środki indywidualnej ochrony), m.in. w „jednorazowe maski zakrywającą otwory oddechowe z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2”. Niebawem minister zdrowia ma znieść obowiązek „zakrywania ust i nosa”. Czy wtedy sprzątaczki będą mogły dezynfekować korytarze w blokach mieszkalnych bez masek medycznych na twarzy?

  

 

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020

Z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa życzenia na DRM

15 października 2020

Życzenia dla ratowników ze Szpitala MSWiA w Katowicach

15 października 2020

Z okazji DRM od metropolity katowickiego

15 października 2020

Podziękowania za pomoc w organizacji obchodów wybuchu II PŚ

25 września 2020