Start Aktualności Prof. Piotr KUNA wyjaśnia: Duszność? To COVID-19, czy astma?

Prof. Piotr KUNA wyjaśnia: Duszność? To COVID-19, czy astma?

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

DLA PACJENTÓW | 2 kwietnia 2020

COVID-19 ma kilka etapów, a na jednym z nich pojawia się duszność. Duszność występuje też w przebiegu astmy. Internista i alergolog prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wyjaśnia, co wskazuje, że taki objaw pojawił się w konsekwencji astmy, a kiedy można podejrzewać COVID-19.

W Polsce na astmę choruje 4,5 mln osób. Są one w grupie podwyższonego ryzyka zapadnięcia na COVID-19. Wielu z nich boryka się z dusznościami.

– W astmie duszność jest napadowa. Atak duszności występuje często w reakcji na alergen, często rano lub wieczorem, a także po wysiłku – tłumaczy profesor, który kieruje Kliniką Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii w UM w Łodzi.

Co ważne, nie towarzyszy takiemu napadowi gorączka. Astmatycy wiedzą, co w takiej sytuacji robić – przyjmują odpowiedni, często nazywany przez nich awaryjnym, lek, dzięki czemu najczęściej duszność znika.

Profesor Kuna przypomina, że astmatycy nie powinni samodzielnie przerywać zaleconych leków z powodu obaw o zakażenie nowym koronawirusem.

COVID-19 w uproszczeniu ma sześć etapów (przy czym choroba może przebiegać łagodnie, czyli pacjent nie przechodzi przez wszystkie etapy):
1. Faza bezobjawowa – wirus zaatakował organizm, ale nie mamy żadnych tego symptomów.
2. Gorączka i pokasływanie (zwykle w 4-5 dniu od zakażenia).
3. Gorączka i duszność. Na tym etapie nie ma co czekać, to ostatni moment, by znaleźć się w szpitalu.
4. Zapalenie płuc – na tym etapie gorączka jest jeszcze wyższa, a pacjent cierpi z powodu jeszcze silniejszych duszności.
5. ARDS – zespół ostrej niewydolności oddechowej – na tym etapie pacjent musi być hospitalizowany na oddziale intensywnej terapii. Jeśli leczenie się także tu się nie powiedzie, COVID-19 przechodzi do szóstego etapu.
6. Sepsa – ciężka niewydolność wielonarządowa.

Profesor Kuna zwraca uwagę, że główne różnice między dusznością w COVID-19 a w astmie to:
1. W przypadku COVID-19 duszności towarzyszy gorączka. W astmie jej nie ma.
2. W COVID-19 duszność nie mija po zażyciu leków wziewnych działających na duszność w przebiegu astmy.
3. W COVID-19 duszność ma charakter narastający i stały. W astmie ma charakter napadowy w reakcji na jakiś bodziec (alergen, wysiłek fizyczny, czasem stres).

– Jeśli doświadczamy duszności z towarzyszącą gorączką, najlepiej znaleźć się w szpitalu – podkreśla prof. Kuna. -– Zapalenie płuc pojawia się najczęściej w 7. dniu od wystąpienia objawów i ma piorunujący przebieg – dodaje.

Zwraca też uwagę na wnioski płynące z dostępnych badań naukowych: najlepsze rezultaty daje podanie chlorochiny w przebiegu COVID-19 w czwartym dniu, czyli wtedy, gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby. Tn tekst ma charakter wyłącznie informacyjny. Powtórzmy raz jeszcze za profesorem: astmatycy nie powinni samodzielnie przerywać zaleconych leków z powodu obaw o zakażenie nowym koronawirusem.

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019