Start Aktualności Sytuacja jest dynamiczna. Mamy w Polsce STAN EPIDEMII

Sytuacja jest dynamiczna. Mamy w Polsce STAN EPIDEMII

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 20 marca 2020

Premier Mateusz Morawiecki podał, podczas konferencji prasowej 20 marca, że od piątku w Polsce obowiązuje STAN EPIDEMII, „który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada nowe obowiązki”.

 – Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać to, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii – oświadczył premier.

Prezes Rady Ministrów określił przestrzeganie zasad kwarantanny jako rzecz fundamentalną. Przypomniał, że dzięki temu, iż w Chinach i na Tajwanie przestrzegano surowych reguł kwarantanny, to w tych państwach życie wraca do stanu normalności. Wymuszeniu, nazwijmy sprawę po imieniu, przestrzegania reguł kwarantanny przez osoby pozbawione wyobraźni i odpowiedzialności, mają pomóc zwiększone kary.

– Wprowadzamy również zarówno podwyższone kary, bardziej surowe kary – z 5 tys. zł na 30 tys. zł, ale także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował – poinformował szef rządu.

Restrykcje winny być przyjęte ze zrozumieniem, bo – jak prognozuje Ministerstwo Zdrowia – w ciągu kilku tygodni w Polsce na COVID-19 może chorować już 10 tys. osób.

– W dzisiejszym dniu ponad 50 osób zostało zarażonych, 900 osób jest hospitalizowanych, kilkadziesiąt tysięcy osób jest w kwarantannie. To upoważnia mnie do podpisania rozporządzenia wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, ogłaszającego stan epidemii w Polsce – wyjaśniał szef minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019