Start Aktualności Studenci na start, czyli kto odda więcej krwi? 

Studenci na start, czyli kto odda więcej krwi? 

WPR

DLA PACJENTÓW | 28 lutego 2020

Miesięcznie w największym w kraju centrum krwiodawstwa przeprowadza się ok. 11 tys. pobrań...

Od 2 do 24 marca pod śląskie uczelnie będzie podjeżdżał KRWIOBUS. To w ramach I KRWISTEJ OLIMPIADY MIĘDZYUCZELNIANA. Wygrywa ta uczelnia, której studenci oddadzą najwięcej krwi.

Trzeba przyznać, że w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach mają łebskiego pijarowca. Wymyślić KRWAWE IGRZYSKA, w których zawodnicy-studenci mogą przelać po 450 ml krwi dla ratowania innych? Da się. To trzeba pochwalić. 450 ml krwi to w fachowym języku JEDNOSTKA KRWI. Tyle może oddać zdrowy dawca bez uszczerbku na swoim zdrowiu.

Miesięcznie w największym w kraju centrum krwiodawstwa przeprowadza się ok. 11 tys. pobrań. Dużo? Dużo. Jednak zawsze za mało, bo krew nie konserwa, latami leżeć nie może, raptem przez 42 dni. Studenci to kilkuprocentowa grupa dawców w Śląskiem. W Centrum postanowiono, że spróbują ją poszerzyć. Jako, że przez 20 lat w studenteria uczestniczyła w WAMPIRADZIE, krwiodawczej akcji, to w Centrum mają doświadczenie w „pracy” ze studentami. Formuła się wyczerpała.

I teraz wkracza nowe, czyli I KRWISTA OLIMPIADA MIĘDZYUCZELNIANA. Przystąpiły do niej: Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Akademia Medyczna, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Sztuk Pięknych i – co oczywiste – Śląski Uniwersytet Medyczny. Od 2 do 24 marca pod uczelnie będzie podjeżdżał KRWIOBUS (katowickie Centrum ma ich 8, w tym 2 jedyne w Europie 100-procentowe elektryki; w całej Polsce jest 40 krwiobusów) i wiadomo, co dalej.

Wygra ta uczelnia, której studenci oddadzą najwięcej krwi. Dla zwycięzcy będzie puchar. Nagrodę dostanie też ten samorząd studencki, który najlepiej wesprze akcję. Zresztą, tak po prawdzie, to w tej krwistej rywalizacji NIE BĘDZIE PRZEGRANYCH.

– Ta impreza ma być połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Dużo będzie działo się nie tylko w ambulansach, ale i przy nich. Będzie można zakręcić kołem fortuny i coś wygrać, w strefie przy ambulansach będą przygotowane różne gry, będzie kawa i herbata… Wszystko to po to, by uatrakcyjnić czas oczekiwania na oddanie krwi – zapowiada dr Stanisław Dyląg, dyrektor RCKiK w Katowicach.

Wszyscy liczą, że studenci się nieco „wykrwawią”. I na koniec: hasło: krwi nigdy nie jest za dużo nie jest wcale reklamowym sloganem. Centrum zaopatruje w nią 130 szpitali w województwie. By przeprowadzić operację trzeba od kilku do kilkudziesięciu jednostek krwi. Rekordziście, po przeszczepie serca w Zabrzu, w ciągu kilku miesięcy przetoczono 240 litrów krwi!

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019