Start Aktualności Trzeci sygnał karetki przez radio do kierowców?

Trzeci sygnał karetki przez radio do kierowców?

WPR

DLA LEKARZY DLA PACJENTÓW DLA RATOWNIKÓW | 25 lutego 2020

Mamy korytarz życia, nawet małe dzieci wiedzą, że gdy jedzie na sygnale ambulans pogotowia ratunkowego albo wóz strażacki, to trzeba im ustąpić miejsca. Tyle teoria. W praktyce nie jest już tak dobrze, skoro grupa posłów chce, by pojawił się trzeci sygnał: „Uwaga, pojazd na sygnale, proszę ułatwić przejazd!”. Pojawił się w radiach kierowców potencjalnie blokujących ten przejazd.

W Sejmie już ukonstytuował się parlamentarny zespół ds. trzeciego sygnału dla pojazdów uprzywilejowanych. Inicjatorem jego powstania jest Mieczysław Baszko, poseł Porozumienia Jarosława Gowina. Nie on jednak jest autorem tej koncepcji, ale grupa strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Na gruncie polskim to nowość, w Europie już nie do końca. Np. tzw. kanały ratownicze funkcjonują przy przejazdach najdłuższymi tunelami, np. pod Mount Blanc. OK. Wróćmy jednak z Włoch i Francji do Polski...

Nasza koncepcja zasadza się na tym, proponują poznańscy strażacy, że dzięki zamontowaniu w każdym pojeździe uprzywilejowanym specjalnego urządzenia, strażacy czy ratownicy z karetki pogotowia będą mogli emitować sygnał radiowy nadający wyżej wymieniony komunikat. Usłyszy go każdy, jeśli tylko ma włączone radio. Sygnał ratowniczy ma priorytet nad wszystkimi innym stacjami. W opinii pomysłodawców i ich sojuszników w Sejmie dzięki temu kierowca będzie mógł szybciej ustąpić miejsca pojazdowi uprzywilejowanemu.

Strażacy, bazując na doświadczeniu, twierdzą, że „klasyczne” sygnały charakterystyczne dla służb ratowniczych nie są doskonałe. Świetlne są słabo widoczne, a dźwiękowe słychać maksymalnie do 50 m. Sygnał radiowy byłby odbierany w odległości 200 m od emitera. To duży postęp. Jak przewiduje poseł Mieczysław Baszko, przewodniczący zespołu, w początkowym okresie, przez pierwsze dwa czy trzy lata, trzeci sygnał byłby wykorzystywany wyłącznie przez karetki pogotowia, wozy strażackie i radiowozy policyjne. Członkowie - Mieczysław Baszko (PiS), Stanisław Bukowiec (PiS), Zbigniew Chmielowiec (PiS), Iwona Michałek (PiS), Krzysztof Paszyk (PSL-Kukiz 15`), Grzegorz Piechowiak (PiS), Edward Siarka (PiS), Magdalena Sroka (PiS), Tadeusz Tomaszewski (Lewica), Michał Wypij (PiS), Jacek Żalek (PiS) - parlamentarnego zespołu ds. trzeciego sygnału dla pojazdów uprzywilejowanych uważają, że prace legislacyjne potrwałby rok.

Parlamentarzyści chcą także, aby podobny sygnał był stale emitowany na przejazdach kolejowych i ostrzegał kierowców przed zbliżającym się pociągiem. Rozwiązanie wstępnie dedykowane dla pogotowia ratunkowe i straży pożarnej z czasem można byłoby udostępnić innym pojazdom zaliczanym do kategorii uprzywilejowanych.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019