Start Aktualności Nie tylko RATUJEMY, ale także UCZYMY RATOWAĆ

Nie tylko RATUJEMY, ale także UCZYMY RATOWAĆ

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 13 lutego 2020

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Pamiętając o tej ludowej mądrości, nasi ratownicy medyczni uczą przedszkolaków, jak udzielać pierwszej pomocy. I robią to dobrze, czego potwierdzeniem jest powyższa fotka.

Taką edukację „jasiów” i „małgoś” koordynuje Szkoła Ratownictwa WPR w Katowicach.

- Przykładamy do tego sporo uwagi. Takie szkolenia z zakresu udzielania elementarnej pierwszej pomocy mają tyleż charakter edukacyjny, co profilaktyczny. Uczymy przedszkolaka, jak mają powiadomić pogotowie, gdy ktoś przy nim zasłabł, stracił przytomność, a w pobliżu nie ma dorosłych. Taka wiedza przydaje się, ostatnio 6-letni chłopiec sam zadzwonił na numer 112, zgłaszając, że jego matka straciła przytomność. Uczymy, co trzeba zrobić, by nawet dorosłego ułożyć w pozycji bezpiecznej... Jakimi „kursantami” są przedszkolaki? Powiem tak: oni do tej nauki podchodzą bardzo poważnie i nie udają, że się chcą nauczyć czegoś, ale czego chcą się nauczyć – komentuje Michał Kucap, zastępca kierownika Szkoły Ratownictwa.

Kilka razy w roku przedszkolaki odwiedzając centralę WPR. Do tego trzeba dodać pół setki spotkań ratowników w przedszkolach (jak choćby w Niepublicznym Przedszkolu Bystrzaki w Kaletach) i resztę wynikających z – prowadzonej do spółki z Komendą Wojewódzką Policji – akcji BEZPIECZNY MALUCH.

– Chodzi w niej o to, aby najmłodszym przekazać szereg prostych i nieskomplikowanych metod zachowań oraz umiejętności praktycznych w sytuacjach niebezpiecznych, w tym również z tzw. zakresu pierwszej pomocy – wyjaśnia Michał Kucap.

Pierwsze spotkania w ramach tej inicjatywy już w połowie marca. Szykuje się dla milusińskich przedszkolaków wielka niespodzianka. Dowiedzieliśmy się, że szyte są dla przedszkolaków... ubranka, jak dla prawdziwych ratowników! To dopiero będzie atrakcja!Szczegóły wkrótce.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019