Start Aktualności Z detektorem czadu przy torbie medycznej

Z detektorem czadu przy torbie medycznej

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 3 lutego 2020

Nie tylko w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym, w poznanskim czy innym mają w karetkach detektorów tlenku węgla. W ambulansach należących do Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego także są takie urządzenie.

Do zatruć tlenkiem węgla, popularnie zwanego czadem, dochodzi zasadniczo (acz nie jest to reguła) w sezonie grzewczym (od listopada do marca). Co roku w Polsce czad zabija od 50 do 100 osób. Szacuje się, że ok. 2 tys. osób ulega poważnemu zatruciu. Nieco zatrutych czadem, którzy nie wymagają hospitalizacji, którym wystarczy pomoc zespołów ratownictwa medycznego, nikt nie policzył. Potencjalnie narażonymi na działanie tlenku węgla są członkowie ZRM udzielających pomocy. Dlatego detektor czadu przydaje się w tego rodzaju interwencjach.

„Wyposażenie karetek w czujniki czadu zwiększy bezpieczeństwo ratowników i przyczyni się do szybszego i bardziej skutecznego udzielania pomocy osobom poszkodowanym. Urządzenia takie – przypomnieli – od lat są na standardowym wyposażeniu ambulansów w takich państwach, jak między innymi Wielka Brytania, Holandia czy Francja” – czytamy w portalu prawo.pl.

Czad, tzw. cichy zabójca to silnie trujący gaz, bezbarwny i bezwonny, co znacznie utrudnia jego wykrycie. Z tego powodu ryzyko ekspozycji ratowników medycznych na tlenek węgla jest bardzo wysokie. W województwie śląskim w sezonie 2019/2020 tlenek węgla zabił do 3 lutego sześć osób. I oby już na tym stanęło.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019