Start Aktualności Sześciolatek wiedział, jak zawiadomić pogotowie ratunkowe!

Sześciolatek wiedział, jak zawiadomić pogotowie ratunkowe!

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 29 stycznia 2020

Fot.: WPR

Ratownicy WPR w Katowicach często uczą przedszkolaków zasad pierwszej pomocy...

Mama upadła, leży na podłodze, zamknięte ma oczka – to słowa przekazane dyspozytorowi Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach przez 6-letniego Rafałka Klucznioka. Dziecko zadzwoniło na numer alarmowy. Nasi ratownicy udzielili pomocy. Brawa dla rezolutnego małego bohatera!

To wydarzyło się w Rybniku, we wtorek (28 stycznia) tuż po dziewiętnastej. Dyspozytor WPR odebrał telefon z przekierowania z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach.

– Chłopczyk zadzwonił z telefonu komórkowego na numer 112. Dyspozytor WCPR przekazuje tak rozmowę do nas. Jesteśmy pod wrażeniem rezolutności chłopca. Sześciolatek zareagował wzorcowo. Co ważne, wiedział, jaki numer trzeba wystukać w telefonie. Dzięki takiej postawie ratownicy medyczni mogli szybko udzielić pomocy 26-letniej pacjentce – podkreśla Wojciech Brachaczek, kierownik Ośrodka Koordynacji WPR w Katowicach.

Pani Angelika straciła przytomność. To skutek choroby, z którą się zmaga. Straciła przytomność, upadła na podłogę – komentują ratownicy medyczni wezwani do pomocy de facto przez Rafałka. RODO nie pozwala nam precyzować choroby matki małego bohatera. Można powiedzieć ogólnie: doszło do omdlenia i zapaści. Różnie mogłoby się to skończyć, gdyby nie Rafałek. Dyspozytorka, z mistrzostwem godnym propagowania, przeprowadziła wywiad z chłopczykiem. Podał swoje personalia i matki, adres, pod który ma przyjechać ambulans.– Masz otwarte drzwi do mieszka? – Nie wiem. – Poszarp mamę troszkę, poklep ją po twarzy, zobacz czy reaguje, zobacz czy oddycha, rozmawiaj ze mną. Ta rozmowa dyspozytorki z dzieckiem trwała kilkanaście minut. Chłopiec sprawdził, czy drzwi są otwarte. Były.

– Zwołaj na korytarzy POMOCY, wołaj!

– Pomocy, pomocy, ratunku, ratunku, moja mama upadła! – wołał chłopczyk.

Zareagowała sąsiadka. To ona potem już rozmawiała z dyspozytorem medycznym. Kolejne polecenia...

– Dyspozytor medyczny instruuje drugą stronę, jak udzielić pierwszej pomocy. Dlatego ważnej jest, by nie wyłączać się i cały czas mieć kontakt z udzielającym instrukcji. W tym przypadku nie tylko chłopiec, ale i sąsiedzi prawidłowo wykonali polecenia dyspozytorki – wyjaśnia Wojciech Brachaczek.

Ratownicy WPR w Katowicach często uczą przedszkolaków zasad pierwszej pomocy. Nie wiadomo jeszcze, skąd Rafałek wiedział, że trzeba zadzwonić na 112. Ważne, że wiedział. I to pokazuje, że taką wiedzę winni mieć nie tylko dorośli. W tym przypadku dzięki współpracy dyspozytora oraz syna pacjentki i wspomagających go sąsiadów wszystko zostało ustalone i wyjaśnione. Zespół ratownictwa medycznego mógł jechać z pomocą do mamy Rafałka. A rezolutnego chłopczyka proponujemy zgłosić do wyróżnienia; Medalem Młodego Bohatera, przyznawanym przez MSWiA.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019