Start Aktualności CHOROBA Wuhan wędruje. Jak się ustrzec przed nią?

CHOROBA Wuhan wędruje. Jak się ustrzec przed nią?

WPR, Wiktor Szczepaniak, Vik/jw, zdrowie.pap.pl

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 24 stycznia 2020

Fot.: Fotolia

Koronawirusy w pełnej okazałości...

Ebola, ptasia grypa, choroba wściekłych krów, afrykański pomór świń... Do tych apokaliptycznych informacji, z dalszej lub bliższej przyszłości, dołączyła nowe apokaliptyczne wieści. Zagrożenie nazywa się... Choroba nie ma jeszcze OFICJALNEJ nazwy. Mówi się, że zakażenie koronawirusami vel wirusem Wuhan może być równie groźne jak epidemia grypy hiszpanki tuż po I wojnie światowej.

CHOROBA WUHAN pojawiła się w chińskim mieście nazwę, którego umieściliśmy w określeniu stanu chorobowego wywołanego dotąd nieznanym i potencjalnie niebezpiecznym wirusem, wywołującym zagrażającą życiu chorobę układu oddechowego. Eksperci przypominają zasady, których wdrożenie pozwoli zmniejszyć ryzyko zakażenia, a także jego ewentualne skutki. Eksperci podają, że objawy zakażenia nowym koronawirusem są zbliżone do ciężkiej grypy albo zapalenia płuc, takie jak: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności.

GIS komunikuje
Główny Inspektor Sanitarny po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień Ochronnych ws. nowego koronawirusa wydał komunikat, w którym zaleca się osobom powracającym z Chin (zwłaszcza z miasta Wuhan), u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłaszanie się do izby przyjęć oddziałów zakaźnych i poinformowanie o odbytej podróży.

Pozostałe osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Rady ekspertów
W związku z ryzykiem rozwoju epidemii wywołanej przez nowego wirusa międzynarodowi eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń: 

• jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol, 
• kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce, 
• unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą, 

• jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach, 
• unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem, 
• unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów, 

• zaszczep się przeciw grypie, 

jeśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk. 

Nawet, gdyby nie było zagrożenia chorobą Wuhan, to warto skorzystać z rad ekspertów. Pomogą choćby zminimalizować zagrożenie przyjęciem do organizmu wirusa „zwykłej” grypy.

Koronawirusy, co to takiego?
Koronawirusy – gatunki wirusów, należących do podrodziny Coronavirinae z rodziny Coronaviridae w rzędzie Nidovirales. Wyodrębnia się ich cztery rodzaje: Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Deltacoronavirus i Gammacoronavirus. Koronawirusy to RNA-wirusy, które odpowiedzialne są za około 10-20 proc. przeziębień oraz za epidemie schorzeń dróg oddechowych, które występują co ok. cztery lata. Koronawirusy przenoszone są głównie przez ssaki i ptaki. Ich genom, wirusów – nie ptaków, zbudowany jest z RNA. Ich nazwa pochodzi od otoczki przypominającej koronę, która widoczna jest wokół wirionów w mikroskopie elektronowym.

A teraz kilka względnie świeżych danych o chorobie Wuhan.

23 stycznia, według danych władz chińskich, wszystkich chorych było już ponad  600 (dzień wcześniej - 573). W Chinach zmarło dotąd 17 osób, najmłodsza miała 48 lat, a najstarsza - 89. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że oficjalne dane są zaniżane. Według London Imperial College’s MRC Centre for Global Infectious Disease, liczba zakażeń sięga już 4 tys.

Poza Chinami, po jednym przypadku nowego koronawirusa wykryto w: Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, USA i Arabii Saudyjskiej, a dwa przypadki odkryto w Wietnamie.

Nadal nie wiadomo, skąd wywodzi się wirus Wuhan. Najnowsze podejrzenie jest takie, że może pochodzić od węży (piszący o tym „Journal of Medical Virology” zaznacza, że są to dopiero wstępne badania). Inne hipotezy wskazują, że mógł przejść na człowieka ze szczurów czy borsuków.

Ustalono już, że choć przeniósł się ze zwierzęcia na człowieka, to patogen może się też rozprzestrzeniać między ludźmi.

WHO na razie nie podjęła decyzji o ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego na całym świecie.

 

 

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019