Start Aktualności Jacek Wawrzynek: w ratownictwie w 2020 r. rewolucji nie będzie

Jacek Wawrzynek: w ratownictwie w 2020 r. rewolucji nie będzie

Jacek Wawrzynek, WPR

DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 3 stycznia 2020

Przebiegliśmy sprintem po najważniejszych wydarzeniach w ratownictwie medycznym roku 2019. Teraz nieco szczegółów i swoich spostrzeżeń przekaże praktyk i teoretyk, ratownik medyczny i nauczyciel akademicki – JACEK WAWRZYNEK*.

Rok 2019 to sporo nowości i zmian dotyczących naszej pracy. Spośród wszystkich nowych regulacji w legislacji, pojawiło się trochę zmian wpływających bezpośrednio na praktyczną część naszej pracy. Wiosną zaktualizowane zostało rozporządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia określające, co musi się znaleźć w wyposażeniu ambulansu. Teraz w ambulansach muszą być w wyposażeniu kapnometry ilościowe, czyli takie, które na bieżąco wyświetlają wartości końcowo-wydechowego dwutlenku węgla.

W Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym, w części ambulansów, wymienione zostały te urządzenia z kapnometrów jakościowych na ilościowe, co znacząco poprawiło komfort pracy i bezpieczeństwo naszych pacjentów. Dodatkowym elementem, który pojawił się na pokładach ambulansów na całym kraju są specjalne koce – śpiwory, łatwe do dezynfekcji i znakomicie spełniające rolę utrzymywania ciepła.

W minionym roku mocno dyskutowano o zasadności wprowadzenia do dokumentacji medycznej skali oceny natężenia bólu. Ból sam w sobie jest subiektywny, zatem i jego skalowanie też, w jakiejś mierze, będzie subiektywne. Będzie jednak przede wszystkim określone. Konieczność oceny natężenia bólu i odnotowania tego w dokumentacji medycznej, w mojej ocenie, jest niezbędna w prowadzonej przez nas dokumentacji.

Sama idea jest świetna, przecież wszyscy wiemy, jak nieadekwatne jest w wielu przypadkach postępowanie przeciwbólowe. Liczę na to, że obowiązek oceny tego parametru wpłynie na jakość naszego postępowania. Podzielam zdanie niektórych osób piszących na forach internetowych – sposób „dopisywania” tekstu związanego z bólem do pola „opis” w karcie medycznych czynności ratunkowych czy też konieczność reoceny nawet wtedy, gdy nie zostały podane żadne leki, może budzić kontrowersje. Myślę, że ustawodawca wysłucha głosu środowiska i z biegiem kolejnych miesięcy uaktualni ten element karty. Ocena i postępowanie przeciwbólowe jest szalenie ważne i powinno być traktowane na równi z oceną tętna czy ciśnienia tętniczego.

W artykule „Co ważnego wydarzyło się w 2019 r. w ratownictwie medycznym?” poruszono kwestie ustawy o zawodzie ratownika i upaństwowieniu systemu. Nie będę więc do nich wracał. Spojrzę w przyszłość. W ten rok. Sam ciekaw jestem, co on przynieście środowisku ratowniczemu. Mam nadzieję, że przyniesie pewność dotyczącą wzrostu wynagrodzeń, stabilność naszego zawodu w ramach tworzącego się prawa i dalszą inwestycje w nowoczesny sprzęt i jeszcze większe możliwości rozwoju pracowników.

Jak wiadomo każda zmiana w prawie wymaga miesięcy. Czasem nawet lat i dlatego nie pokładałbym nadziei, że w 2020 dokona się rewolucja. Nie liczyłbym na to.

A na co liczę? Liczę, że poprawi jakość szkolenia w wielu miejscach, w całym kraju. A to dlatego, że od stycznia tego roku ośrodki chcące prowadzić kursy doskonalące dla ratowników, muszą ponownie ubiegać się o akredytację. Ale to, co faktycznie zmieni się w tym rozpoczynającym się roku, mam nadzieję ocenić przy rozmowie za 365 dni. Tymczasem; wszystkiego najlepszego w roku 2020!

 

 Jacek Wawrzynek (rocznik 1986), ratownik medyczny w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach, asystent w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019