Start Aktualności Jacek Wawrzynek: w ratownictwie w 2020 r. rewolucji nie będzie

Jacek Wawrzynek: w ratownictwie w 2020 r. rewolucji nie będzie

Jacek Wawrzynek, WPR

DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 3 stycznia 2020

Przebiegliśmy sprintem po najważniejszych wydarzeniach w ratownictwie medycznym roku 2019. Teraz nieco szczegółów i swoich spostrzeżeń przekaże praktyk i teoretyk, ratownik medyczny i nauczyciel akademicki – JACEK WAWRZYNEK*.

Rok 2019 to sporo nowości i zmian dotyczących naszej pracy. Spośród wszystkich nowych regulacji w legislacji, pojawiło się trochę zmian wpływających bezpośrednio na praktyczną część naszej pracy. Wiosną zaktualizowane zostało rozporządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia określające, co musi się znaleźć w wyposażeniu ambulansu. Teraz w ambulansach muszą być w wyposażeniu kapnometry ilościowe, czyli takie, które na bieżąco wyświetlają wartości końcowo-wydechowego dwutlenku węgla.

W Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym, w części ambulansów, wymienione zostały te urządzenia z kapnometrów jakościowych na ilościowe, co znacząco poprawiło komfort pracy i bezpieczeństwo naszych pacjentów. Dodatkowym elementem, który pojawił się na pokładach ambulansów na całym kraju są specjalne koce – śpiwory, łatwe do dezynfekcji i znakomicie spełniające rolę utrzymywania ciepła.

W minionym roku mocno dyskutowano o zasadności wprowadzenia do dokumentacji medycznej skali oceny natężenia bólu. Ból sam w sobie jest subiektywny, zatem i jego skalowanie też, w jakiejś mierze, będzie subiektywne. Będzie jednak przede wszystkim określone. Konieczność oceny natężenia bólu i odnotowania tego w dokumentacji medycznej, w mojej ocenie, jest niezbędna w prowadzonej przez nas dokumentacji.

Sama idea jest świetna, przecież wszyscy wiemy, jak nieadekwatne jest w wielu przypadkach postępowanie przeciwbólowe. Liczę na to, że obowiązek oceny tego parametru wpłynie na jakość naszego postępowania. Podzielam zdanie niektórych osób piszących na forach internetowych – sposób „dopisywania” tekstu związanego z bólem do pola „opis” w karcie medycznych czynności ratunkowych czy też konieczność reoceny nawet wtedy, gdy nie zostały podane żadne leki, może budzić kontrowersje. Myślę, że ustawodawca wysłucha głosu środowiska i z biegiem kolejnych miesięcy uaktualni ten element karty. Ocena i postępowanie przeciwbólowe jest szalenie ważne i powinno być traktowane na równi z oceną tętna czy ciśnienia tętniczego.

W artykule „Co ważnego wydarzyło się w 2019 r. w ratownictwie medycznym?” poruszono kwestie ustawy o zawodzie ratownika i upaństwowieniu systemu. Nie będę więc do nich wracał. Spojrzę w przyszłość. W ten rok. Sam ciekaw jestem, co on przynieście środowisku ratowniczemu. Mam nadzieję, że przyniesie pewność dotyczącą wzrostu wynagrodzeń, stabilność naszego zawodu w ramach tworzącego się prawa i dalszą inwestycje w nowoczesny sprzęt i jeszcze większe możliwości rozwoju pracowników.

Jak wiadomo każda zmiana w prawie wymaga miesięcy. Czasem nawet lat i dlatego nie pokładałbym nadziei, że w 2020 dokona się rewolucja. Nie liczyłbym na to.

A na co liczę? Liczę, że poprawi jakość szkolenia w wielu miejscach, w całym kraju. A to dlatego, że od stycznia tego roku ośrodki chcące prowadzić kursy doskonalące dla ratowników, muszą ponownie ubiegać się o akredytację. Ale to, co faktycznie zmieni się w tym rozpoczynającym się roku, mam nadzieję ocenić przy rozmowie za 365 dni. Tymczasem; wszystkiego najlepszego w roku 2020!

 

 Jacek Wawrzynek (rocznik 1986), ratownik medyczny w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach, asystent w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety. Dziękujemy.

14 lipca 2020

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019