Start Aktualności Dzień ratownictwa, jubileusz 65-lecia działalności

Dzień ratownictwa, jubileusz 65-lecia działalności

j. w.

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 21 października 2014

Tegoroczne obchody Dnia Ratownictwa Medycznego zostały wzbogacone uroczystościami z okazji 65-lecia Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Patronat honorowy nad obchodami 65-lecia Pogotowia Ratunkowego w Katowicach objął marszałek województwa śląskiego, Mirosław Sekuła.

Pogotowie ratunkowe w Katowicach rozpoczęło swoją działalność 22 lipca 1949 roku. Jego zadaniem było udzielanie doraźnej pomocy leczniczej oraz przetaczanie i konserwacja krwi. Dziś po 65 latach istnienia Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach prezentuje się zupełnie inaczej, jednak idea niesienia pomocy poszkodowanym, rannym i chorym pozostała taka sama.

Historię naszego pogotowia przypomniał dziś, 21 października br. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach dyrektor WPR Artur Borowicz.

- Obecnie dysponujemy 74 ambulansami i dodatkowo 11 ambulansów naszych podwykonawców - wylicza dyrektor Borowicz. - Zabezpieczamy centralny i zachodni obszar województwa śląskiego, zamieszkały przez około 2,7 mln mieszkańców. Nasze karetki stacjonują w 33 miejscach. Wyjeżdżają na ratunek średnio co trzy minuty. Obsługujemy również trzy zintegrowane dyspozytornie medyczne: w Katowicach, Gliwicach i Jastrzębiu Zdroju. Aktualnie jesteśmy największą strukturą pogotowia ratunkowego w kraju.

Życzenia w imieniu władz wojewódzkich i swoim przekazała nam dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Barbara Daniel.

- Jesteście najlepszym pogotowiem ratunkowym w kraju - podkreśliła dyr. Daniel. - Inni mogą się od was wiele nauczyć, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Przekonałam się nawet o tym osobiście podczas wycieczki do jednego z krajów afrykańskich. Mogłam sobie wówczas porównać, jak tam udzielana jest pomoc medyczna, a jak przez WPR w Katowicach.

Najlepsi ratownicy medyczni WPR w Katowicach zostali uhonorowani odznakami „Zasłużony dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Otrzymali je również nasi współpracownicy z innych instytucji, niosących na co dzień pomoc rannym i chorym.

Minutą ciszy uczczeni zostali pracownicy WPR w Katowicach, którzy zmarli w ostatnim roku. Obchody jubileuszowe i święto ratowników medycznych uatrakcyjniła wystawa modeli ambulansów ze zbiorów naszego wieloletniego pracownika Macieja Szyndlera, którą można było oglądać w foyer Biblioteki Śląskiej.

Dzień Ratownictwa Medycznego obchodzony jest w Polsce od 13 października 2006 roku. Został on wyznaczony ustawą z 8 września 2006 roku. Patronem ratowników medycznych jest Francuz, błogosławiony Gerard Tonque, założyciel zakonu szpitalników.

GALERIA (zdjęć: 24)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019