Start Aktualności Dzień ratownictwa, jubileusz 65-lecia działalności

Dzień ratownictwa, jubileusz 65-lecia działalności

j. w.

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 21 października 2014

Tegoroczne obchody Dnia Ratownictwa Medycznego zostały wzbogacone uroczystościami z okazji 65-lecia Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Patronat honorowy nad obchodami 65-lecia Pogotowia Ratunkowego w Katowicach objął marszałek województwa śląskiego, Mirosław Sekuła.

Pogotowie ratunkowe w Katowicach rozpoczęło swoją działalność 22 lipca 1949 roku. Jego zadaniem było udzielanie doraźnej pomocy leczniczej oraz przetaczanie i konserwacja krwi. Dziś po 65 latach istnienia Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach prezentuje się zupełnie inaczej, jednak idea niesienia pomocy poszkodowanym, rannym i chorym pozostała taka sama.

Historię naszego pogotowia przypomniał dziś, 21 października br. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach dyrektor WPR Artur Borowicz.

- Obecnie dysponujemy 74 ambulansami i dodatkowo 11 ambulansów naszych podwykonawców - wylicza dyrektor Borowicz. - Zabezpieczamy centralny i zachodni obszar województwa śląskiego, zamieszkały przez około 2,7 mln mieszkańców. Nasze karetki stacjonują w 33 miejscach. Wyjeżdżają na ratunek średnio co trzy minuty. Obsługujemy również trzy zintegrowane dyspozytornie medyczne: w Katowicach, Gliwicach i Jastrzębiu Zdroju. Aktualnie jesteśmy największą strukturą pogotowia ratunkowego w kraju.

Życzenia w imieniu władz wojewódzkich i swoim przekazała nam dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Barbara Daniel.

- Jesteście najlepszym pogotowiem ratunkowym w kraju - podkreśliła dyr. Daniel. - Inni mogą się od was wiele nauczyć, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Przekonałam się nawet o tym osobiście podczas wycieczki do jednego z krajów afrykańskich. Mogłam sobie wówczas porównać, jak tam udzielana jest pomoc medyczna, a jak przez WPR w Katowicach.

Najlepsi ratownicy medyczni WPR w Katowicach zostali uhonorowani odznakami „Zasłużony dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Otrzymali je również nasi współpracownicy z innych instytucji, niosących na co dzień pomoc rannym i chorym.

Minutą ciszy uczczeni zostali pracownicy WPR w Katowicach, którzy zmarli w ostatnim roku. Obchody jubileuszowe i święto ratowników medycznych uatrakcyjniła wystawa modeli ambulansów ze zbiorów naszego wieloletniego pracownika Macieja Szyndlera, którą można było oglądać w foyer Biblioteki Śląskiej.

Dzień Ratownictwa Medycznego obchodzony jest w Polsce od 13 października 2006 roku. Został on wyznaczony ustawą z 8 września 2006 roku. Patronem ratowników medycznych jest Francuz, błogosławiony Gerard Tonque, założyciel zakonu szpitalników.

GALERIA (zdjęć: 24)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019