Start Aktualności Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc

WPR

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe

| 18 marca 2014

Poniżej przedstawiamy skrótowo podstawowe zasady jak pomóc pacjentowi w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Pamiętaj, te proste czynności, wykonane przez Ciebie w czasie kiedy zespół ratownictwa medycznego dojeżdża na miejsce zdarzenia, mogą niejednokrotnie pacjentowi uratować życie.

1. Ocena stanu pacjenta:

• zadbaj o własne bezpieczeństwo,
• zawołaj, czy reaguje na Twój głos,
• potrząśnij lekko pacjenta za ramiona i zapytaj głośno, co się stało,
• jeśli pacjent odpowiada, to zapytaj jakie ma dolegliwości,
• jeśli pacjent jest nieprzytomny i nie reaguje, należy zapewnić sobie pomoc,
• ocenić, czy oddycha oraz dzwoniąc pod numer 999 należy wezwać pogotowie ratunkowe.2. Jeśli pacjent jest nieprzytomny i nie oddycha normalnie, a pomoc już została wezwana, rozpocznij podstawowe czynności resuscytacyjne (BLS), w tym celu:

• udrożnij drogi oddechowe; należy usunąć ciała obce z jamy ustnej i gardła, odgiąć głowę do tyłu, wysunąć żuchwę do przodu; postępować ostrożnie w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa szyjnego,
• sprawdź wzrokiem, słuchem i czuciem, czy wrócił prawidłowy oddech, jeśli potrafisz oceń tętno na tętnicy szyjnej,
• połóż splecione ręce na środku klatki piersiowej i rozpocznij 30 ucisków klatki piersiowej; uciskaj na głębokość 4-5 cm z częstością około 100/min,
• wykonaj 2 sztuczne wdechy metodą usta-usta, z których każdy będzie trwał około 1 sekundy, patrząc czy unosi się klatka piersiowa,
• kontynuuj te czynności w stosunku 30:2 aż do powrotu akcji serca i oddechu lub do momentu przejęcia reanimacji przez przybyły personel pogotowia ratunkowego; w przypadku własnego wyczerpania możesz odstąpić od dalszej reanimacji,
• jeśli jesteś w miejscu w pobliżu którego znajduje się automatyczny defibrylator (AED) sprowadź go na miejsce, otwórz, uruchom i postępuj zgodnie z usłyszanymi wskazówkami,
• jeśli pomocy udzielasz dziecku, całe powyższe postępowanie po udrożnieniu dróg oddechowych rozpocznij od 5 wdechów ratowniczych.3. Pozycja boczna bezpieczna:
pacjent nieprzytomny, z zachowanym oddechem i akcją serca, powinien być do czasu przybycia na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego ułożony w pozycji bocznej bezpiecznej, w której zabezpieczona będzie drożność jego dróg oddechowych, a w przypadku wymiotów nie zadławi się. Aby to wykonać:
• zajmij miejsce z boku ratowanego,
• skontroluj jego parametry życiowe (oddech),
• zegnij jego rękę znajdującą się od Twojej strony pod kątem prostym,
• przełóż jego drugą rękę przez jego pierś do jego policzka,
• zegnij jego drugą nogę w pół,
• trzymając za zgiętą nogę i rękę znajdującą się przy policzku pociągnij osobę ratowaną do siebie, tak aby tułów znalazł się na boku,
• głowę odchyl do tyłu, pod głowę podeprzyj rękę,
• często kontroluj oddech,
• przeciwwskazaniem do pozycji bocznej bezpiecznej jest podejrzenie urazu kręgosłupa szyjnego.


4. Duszności:
ułóż pacjenta w pozycji siedzącej, uchyl okno zapytaj czy nie posiada jakiś leków przynoszących ulgę (nitrogliceryna u pacjentów chorujących kardiologicznie, inhalatory w przypadku pacjentów z astmą).

5. Bóle w klatce piersiowej:
uspokój pacjenta, ułóż go w pozycji półsiedzącej zaleć unikanie jakiegokolwiek wysiłku w przypadku pacjentów chorujących "na serce" podaj nitroglicerynę lub/i aspirynę kontroluj często stan pacjenta.

6. Drgawki:
zabezpiecz pacjenta, aby nie doznał dodatkowych urazów, szczególnie chroń głowę; zabezpiecz drożność dróg oddechowych.

7. Drgawki gorączkowe u dzieci:
zrób zimny okład ochładzaj pomieszczenie, poleć otworzyć okno, podawaj w małych ilościach chłodne płyny podaj leki przeciwgorączkowe zabezpiecz drożność dróg oddechowych.

8. Krwotok:
unieś i utrzymuj część zranioną powyżej poziomu serca uciśnij jałowym opatrunkiem miejsce zranienia w przypadku przeciekania opatrunku nie należy go wymieniać, a jedynie założyć na niego następny gdy pacjent stracił dużo krwi należy unieść jego nogi nieznacznie ku górze i ciepło okryć jego ciało.

9. Krwawienie z przewodu pokarmowego lub nosa:
zapewnij swobodny wypływ krwi, aby pacjent się nie zakrztusił, np. poprzez przycięcie głowy niżej lub ułożenie pacjenta w pozycji bocznej.

10. Zachłyśnięcie:
u pacjentów przytomnych - sprowokować kaszel, zgiąć pacjenta i pochylić do przodu, uderzyć otwartą dłonią w okolicę międzyłopatkową, a przy braku efektu otoczyć pacjenta rękoma powyżej pępka i mocno krótko ucisnąć do góry jamę brzuszną. Na przemian stosujemy po pięciu jednych i drugich zabiegów. U pacjentów nieprzytomnych - uciskamy klatkę piersiową jak przy masażu serca u dzieci - możliwa pozycja do góry nogami (np. odwrócenie na kolanie).

11. Oparzenia:
zdjąć odzież, pomiń usuwanie odzieży z samego miejsca poparzenia. chłodzić pod bieżąca zimną wodą przez 20-30 min. nie przykładać żadnych maści i tłuszczów załóż jałowy opatrunek podaj leki przeciwbólowe.

12. Złamania:
w złamaniach występuje obrzęk, ból i znaczne ograniczenie ruchomości unieruchamiamy zgodnie z zasadą, że usztywniamy miejsce urazu i dwa sąsiednie stawy. w przypadku złamań otwartych zakładamy jałowy opatrunek.

13. Zatrucia lekami:
w przypadku zatruć lekami u pacjentów przytomnych należy sprowokować wymioty.U pacjentów nieprzytomnych nie prowokować wymiotów, udrożnić drogi oddechowe i monitorować czynności życiowe, ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej, zabezpieczyć opakowania po lekach.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019