Gruzińscy ratownicy medyczni są zainteresowani naszym spójnym systemem ratownictwa medycznego oraz zarządzaniem nim.

- Nasze ratownictwo medyczne podzielone jest na pogotowia ratunkowe i służby ratownicze - wyjaśniała nam Eka Kapanadze, przedstawicielka Departamentu Zarządzania Sytuacjami Kryzysowymi w Ministerstwie Pracy, Zdrowia i Spraw Socjalnych Gruzji. - Musimy więc wypracować zintegrowany system zarządzania kryzysowego.


W Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach gościło już kilku lekarzy-ratowników medycznych z Gruzji i przedstawicieli tamtejszego Ministerstwa Pracy, Zdrowia i Spraw Socjalnych. Podpatrywali nasz system państwowego ratownicta medycznego i uczyli się, jak sprawnie przeprowadzać akcje ratunkowe. Aktualnie gruzińskie ratownictwo medyczne przechodzi restrukturyzację. Jest mniej więcej na tym etapie, jak nasze polskie ratownictwo przed 15 laty.

- Polscy ratownicy medyczni to dobrzy fachowcy - podkreślał David Dolidze, lekarz z pogotowia ratunkowego w Ozurgeti. - Można się wiele od was nauczyć. Ale nam potrzeba również nowoczesnego sprzętu. W naszym rejonie są góry, a karetki Łazy mamy solidnie wyeksploatowane, w dodatku skromnie wyposażone, najczęściej tylko w nosze i walizkę z lekarstwami. Generalnie podstawowym naszym problemem jest brak wystarczającej ilości środków finansowych na ratownictwo medyczne.

- Nasze pogotowie już w sierpniu 2008 roku przekazało Gruzinom z własnych nadwyżek sporo materiałów opatrunkowych, sprzęt jednorazowy, igły do strzykawek, wenflony, zestawy do przetoczeń, bandaże i szyny gipsowe - przypomina Artur Borowicz, dyrektor WPR w Katowicach. - Można więc powiedzieć, że z Gruzinami współpracujemy już od co najmniej kilku lat.

W maju ub.r. dwóch ratowników medycznych WPR w Katowicach ze Stacji Pogotowia Ratunkowego  w Zabrzu, Tomasz Lemm i Marcin Gałkiewicz, przeszkolili na miejscu, w Gruzji, w zakresie ratownictwa medycznego 12 lekarzy z rejonu Gurii i Samcche-Dżawachetii. Przeszkoleni przez nas lekarze pełnią teraz rolę instruktorów ds. ratownictwa medycznego dla 140 pielęgniarek, pracujących w małych górskich wioskach i miasteczkach. Ten projekt szkoleniowy realizowała Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, finansowana z programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polska Pomoc“.

Podczas wizyty w Katowicach gruzińskich lekarzy dyrektor Borowicz wyjaśniał im, jak działa system państwowego ratownictwa medycznego w województwie śląskim i w całym kraju, a także jak należy zarządzać pogotowiem ratunkowym.

Ze strukturą ratownictwa medycznego w województwie śląskim zapoznał Gruzinów również prof. dr hab. n. med. Krystyn Sosada, wojewódzki konsultant ds. ratownictwa medycznego. Profesor zaproponował nawet gościom z Gruzji uczestnictwo w najbliższych zawodach ratowniczych i sympozjach, które będą organizowane na terenie naszego województwa w przyszłym roku.

Gruzińscy lekarze przyglądali się również, jak pracują nasi dyspozytorzy w nowej Zintegrowanej Dyspozytorni Medycznej WPR w Katowicach-Szopienicach. Interesowały ich zwłaszcza procedury wzywania zespołu ratowniczego.

Więcej zdjęć możesz obejrzeć w naszej Galerii...

Back to top
Back to top